Multiloop pseudofermion functional renormalization group study of the heisenberg model with dipolar interactions on thetriangular and square lattice
- Tez No: 918766
- Danışmanlar: PROF. DR. JAN VON DELFT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ludwig-Maximilians Universität München
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, dipol-dipol etkilişimli Heisenberg modelini kare ve üçgen örgü üstünde sıfır sıcaklık limitinde incelemek için çok halkalı sözde-fermiyon fonksiyonel renormalizasyon grubu yöntemini kullanıyoruz. Sonuçlarımızı, sözde-fermiyon fonksiyonel renormalizasyon grubu kullanılarak yapılan önceki çalışmalarla karşılaştırıyoruz [1, 2] ve iyi bir uyum gözlemliyoruz. Ancak, çalışmamız, önceki çalışmalarda gözlemlenmemiş genişletilmiş bir düzensiz rejim bölgesi ortaya koyuyor. Tezin ikinci bölümünde, fonksiyonel renormalizasyon grubunda kullanılan kesme fonksiyonu ile safsızlık Hamiltonyeni arasında bir karşılık kuruyoruz. Sonuçlarımızı, antiferromanyetik Heisenberg dimeri için tam diyagonalizasyön ve antiferromanyetik Heisenberg zinciri için ise yoğunluk matrisi renormalizasyon grubu ile karşılaştırarak bir kıyaslama çalışması yapıyoruz. Karşılaştırma, yöntemler arasında zayıf etkileşim rejiminde iyi bir uyum olduğunu ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we utilize the multiloop pseudofermion functional renormalization group method to investigate the Heisenberg model with dipolar interactions on the square and triangular lattice in the zero temperature limit. We compare our results with previous studies conducted using the pseudofermion functional renormalization group [1, 2] and we observe good agreement with their results. However, our work reveals an extended region for the disordered regime that was not captured in previous studies. In the second part of this thesis, we establish a correspondence between the cutoff function used in the functional renormalization group and the impurity Hamiltonian. We conduct a benchmark study by comparing our results with exact diagonalization for the antiferromagnetic Heisenberg dimer and the density matrix renormalization group for the antiferromagnetic Heisenberg chain. The comparison reveals good agreement between the methods in the weak coupling regime