60-72 aylık okulöncesi eğitimi alan çocukların cebirsel düşünme becerilerinin incelenmesi
Investigating algebraic thinking in 60-72 month preschoolers
- Tez No: 918765
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TANIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çocukların matematik yapmaları için erken olduğu bazı çevrelerde ifade edilse de zihinlerinin matematik için hazır olduğu söylenebilir. Bu düşünceden hareketle araştırmada 60-72 aylık okulöncesi eğitimi alan çocukların cebirsel düşünme becerilerinin incelenmesi amaçlanmış ve temel nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırmada yer alan katılımcılar Eskişehir ili, sosyoekonomik düzeyi orta-yüksek seviyede olan bir devlet anaokulunda öğrenim gören 60-72 aylık sekiz çocuktan oluşmaktadır. Veriler klinik görüşmeler, çocukların kullandığı eylem ve söylemlerin gözlenebildiği video kayıtları ve çocukların çizim yaprakları yardımı ile toplanmıştır. Elde edilen veriler cebirsel düşünmenin Analitik Düşünme, Yapısal Düşünme ve Fonksiyonel Düşünme alt bileşenleri bağlamında analiz edilmiştir. Sonuç olarak, çocukların sayıların farklı kombinasyonlarını oluştururken dört farklı strateji kullandıkları, eşitliği eşdeğerlik ve aynılık olarak anlamlandırdıkları, küçük çocukların fonksiyonel düşünme bağlamında yinelemeli ilişkiyi kullandıkları, bazı çocukların fonksiyonel ilişki kurmada zorlandıkları, akademik düzeyi yüksek olan çocukların ise fonksiyonel ilişki kurabildikleri görülmüştür. Çocukların düşüncelerini sözel ifadeler, somut nesneler ve çizimler kullanarak somutlaştırmaya yöneldikleri görülmüştür. Yapılan araştırmanın sonucunda çocukların matematik düzeylerinin düşünülenden daha üst seviyede olduğu, ad koymadan kavramları zihninde oluşturabildikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Although some argue that it is too early for young children to engage in mathematical activities, research suggests that young children's minds are developmentally ready for mathematics. In this context, this research aimed to examine the algebraic thinking skills of 60-72-month-old preschool students. This study aims to examine how 60-72-month-old preschool children develop algebraic thinking skills, conceptualize mathematical ideas, and utilize various strategies in their problem-solving processes. The study included eight children aged 60-72 months studying in a state kindergarten with middle-to-high socioeconomic background located in Eskişehir province. Data were collected using clinical interviews, video recordings of children's actions and discourses, and children's drawing sheets. The data were analyzed in the context of Analytical Thinking, Structural Thinking and Functional Thinking subcomponents of algebraic thinking. As a result, it was observed that children used four different strategies while forming different combinations of numbers, they interpreted equality as equivalence and sameness, in the context of functional thinking young children made iterative relationships, some children had difficulty in making functional relationships, and some children were able to make functional relationships. It was also observed that children use physical objects, drawings and words to explain their thoughts, children's mathematical level was higher than previously thought and that they were able to form concepts in their minds without naming them.