Ficus carica Linn. çekirdeği sabit yağı ve majör komponentlerininvazoaktif etkileri ve olası etki mekanizmalarının izole organbanyosu modelinde araştırılması
Investigation of vasoactive effects and potential effect mechanismsof Ficus carica Linn. seed fixed oil and its major components withisolated organ bath model
- Tez No: 960037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ficus carica Linn. çekirdeği sabit yağı konsantrasyonlarının endoteli-sağlam ve endoteli-hasarlanmış sıçan torasik aort halkalarında vasküler düz kas kontraktilitesine etkileri ve bu etkilerde endotelin rolü olabileceği hipotezinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, incir çekirdeği sabit yağın olası vazorelaksan etkilerinde majör komponentleri ALA (alfa-linolenik asit) ve OA (oleik asit)'nın rolleri de araştırılmıştır. Bu çalışmada, erişkin erkek Wistar Albino türü sıçanlardan izole edilen torasik aort halkalarının etken ve inhibitör maddelere karşı izometrik kontraksiyon-relaksasyon yanıtlarını ölçmek için izole organ banyosu tekniği kullanılmıştır. Deney grupları kontrol grupları ile karşılaştırılmış ve gevşeme genlikleri arasındaki farklar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of various concentrations of Ficus carica Linn. seed fixed oil on vascular smooth muscle contractility in endothelium-intact and endothelium-denuded rat thoracic aortic rings, with a particular focus on the potential involvement of endothelin in these effects. In addition, the roles of the major components of fig seed oil, alpha-linolenic acid (ALA) and oleic acid (OA), in the potential vasorelaxant effects were also evaluated. In this study, the isolated organ bath technique was used to measure the isometric contraction-relaxation responses of thoracic aortic rings, isolated from adult male Wistar Albino rats, to various agonist and inhibitor agents. Experimental groups were compared with control groups, and differences in relaxation amplitudes were calculated. A p-value of