Authenticity in English language teaching and learning: A case study of four high school classrooms in Turkey
İngilizce öğretimi ve öğreniminde 'özgünlük': Türkiye'deki dört lise sınıfında bir durum çalışması
  1. Tez No: 918775
  2. Yazar: ERKAN KÜLEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MALCOLM N. MACDONALD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Warwick
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 439
Özet
İngiliz Dili Öğretiminde (English Language Teaching, ELT), otantiklik (özgünlük) kavramı son yıllarda, özellikle iletişimsel dil öğretim yaklaşımının popüler olmasıyla, sık sık irdelenmiş ve araştırılmıştır. Fakat bu terim tanımlanırken sadece ELT'de kullanılan metinlerin özelliklerine odaklanılmış ve bu metinlerin öğrenci ve öğretmenler tarafından hangi ortam ve bağlamlarda kullanıldığını göz ardı edilmiştir. Bu çalışmada ise van Lier'in (1996) süreç-odaklı otantiklik tanımı benimsenmiş ve İngilizce derslerinde otantiklik kavramı öğrencilerin ve öğretmenlerin öğrenim sürecini ve bu süreçte kullanılan dili otantikleştirme aktivitelerin ve çabaların sonucu olarak tanımlanmıştır. Bu anlamda, otantiklik kavramının dinamik ve çok-boyutlu yapısına odaklanılmıştır. İlgili literatürde bu konuda az sayıda çalışma olup, bu çalışmaların çoğu bütüncül bir yaklaşımla otantikliğin farklı boyut ve tanımlarını kapsamak yerine daha kuralcı veya teorik tartışmalar sunmakta ya da sadece metin odaklı otantiklik kavramına odaklanmaktadır. Bu çalışma bu eksikliğe odaklanmış ve Ankara'da (Türkiye) iki Anadolu Lisesinde bulunan toplam dört 9. sınıfta İngilizce derslerinde otantikliğin farklı boyutları arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma nitel araştırma şeklinde yürütülmüş olup, araştırma dört analiz ünitesinden oluşan çoklu bir durum çalışması şeklinde tasarlanmıştır. Bu süreçte, İngilizce dersleri gözlemlenmiş, öğretmen ve öğrenciler ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve gerekli belge ve örnekler toplanmıştır. Toplanan veriler tümevarım yaklaşımıyla incelenmiş ve her sınıf için ayrı temalar çıkartılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, sınıflarda öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanılan metinleri ve ders aktivitelerini farklı strateji ve aktivitelerle anlamlandırdıkları, sınıf içi ortama ve bağlama göre bunları değerlendirdikleri ve onayladıkları görülmüştür. Bu anlamda, otantikliğin metinler ve ders aktiviteleri üzerinde yerleşik bir etiket olmadığı, bağlam-esaslı ve dinamik bir süreç olduğu ve katılımcılar tarafından birlikte oluşturulduğu vurgulanmıştır. Son olarak da bu sürecin temel özellikleri analiz ünitelerinin karşılaştırılmaları sonucu ortaya çıkan ana temalar altında detaylı olarak tartışılmıştır. Bu temalar, doğallık, uyuşmazlık, kişiselleştirme, mizah, didaktiklik (kaynak ve uyarlama) ve yerelleştirme olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The notion of 'authenticity' has been revisited and discussed by the researchers and practitioners in the field of English language teaching (ELT) over recent years. However, it is usually described within a limited framework that focuses on the quality of texts used in ELT, often without paying attention to the ways and contexts in which those texts are used by language learners and teachers. Following van Lier's definition of authenticity as 'the result of acts of authentication, by students and their teacher, of the learning process and the language used in it' (1996, p.128), this study focuses on the dynamic and multi-dimensional nature of authenticity in the language classroom. In ELT literature, there are a limited number of studies on this issue and the majority of them have provided prescriptive or theoretical discussion or focused on 'text authenticity' and the 'correspondence account' of authenticity rather than encompassing different dimensions and accounts of authenticity in a more holistic way. The present study addresses this gap and explores the relationships between different dimensions of authenticity in four 9th grade classrooms in two Anatolian High Schools in Ankara, Turkey. This study adopts the qualitative research tradition and is tailored as an embedded multiple-case design with multiple data collection methods such as classroom observations, semi-structured interviews and documents (e.g. textbook extracts). The data was analysed separately for each unit of analysis (i.e. classroom) and themes were developed inductively. The findings revealed that authenticity should be seen as a phenomenon (co)constructed through human actors' engagement and validation in the classroom context rather than as an inherent quality of materials or activities. The main characteristics of this process were discussed under the key themes that emerged from cross-case comparison. These themes were listed as Spontaneity, Discrepancy, Personalisation, Humour, Didacticity (genesis and accommodation) and Localisation.