The effect of animated stories on the linguistic creativity of the learners in elt classes
İngiliz dili eğitiminde animasyon hikayelerin dildeki yaratıcılığa olan etkisi
- Tez No: 721091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARANAK ABBASZAD TEHRANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yaratıcılıktan yoksun sınıflar, dil öğrenenlerin dil üretkenliğinde isteksizliğe yol açar. Günümüzde birçok sınıf ortamında, oyun dili ve dilsel yaratıcılık konusunda yetersiz uygulamalar vardır. Halbuki öğretmenler, sınıflarda animasyonlu hikayeler kullanarak, özgünlük ve dil oyunlarıyla bezenmiş daha iyi öğrenme ortamlarını başarabilirler.Bu çalışma, öğrencilerin dil kullanımındaki yaratıcılığı ile sınıfta sunulan animasyonlu hikayeler arasındaki olası bir ilişkiyi sorguladığı için dikkate değerdir. Durum analizi çalışma için en uygun desen olarak kabul edilmiştir.Araştırma,iki öğrenci grubu arasında dilde yaratıcılık ve öğrencilerin bu konu hakkındaki algılarını karşılaştırmak üzere tasarlanmıştır. Uygulama sırasında Lewis Caroll'un İngiliz Edebiyatı'na önemli katkısı olan Alice Harikalar Diyarında kitabının Tim Burton tarafından uyarlanan filminden bir kesit kullanılmıştır.Filozof ve aynı zamanda matematikçi olan Caroll'un edebi eserinde kullandığı dil oyunları,okuyucularını dil üzerinde düşünmeye teşvik eder niteliktedir.Deney grubuna animasyonlu hikayeler izletilirken, kontrol grubuna aynı hikaye sadece görseller yoluyla sunulmuştur. Ufuk Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden toplanan bilgilerin doğrulanması için hem nicel hem de nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmış ve SPSS yazılımından elde edilen veriler çeşitleme yöntemiyle değerlendirilmiştir.Yapılan analiz sonuçları, animasyonlu hikayelerde bolca sergilenen oyun dilinin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmanın eğitim ortamında yaratıcılık hakkında yapılacak diğer çalışmalara rehberlik edebileceği ve insanların alışılmışın dışında düşünme biçimleriyle karşılaşabilecekleri yeni fırsatlara ortam yaratabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Classrooms lacking creativity lead to a reluctance in linguistic productivity of the language learners.Many casual classroom settings have inadequate practices of ludic language and linguistic creativity.By employing animated stories in the classrooms,teachers may succeed better learning environments donated with authenticity and ludicity.This study therefore worths attention as it seeks for any underlying reasons behind a correlation between learners' creativity in the use of language and the animated stories presented in the class.Regarding the limited time and opportunity allowed by the school regulations to implement the required procedures, mixed methods case study was deemed as the most applicable design.It has been conducted to compare the linguistic creativity and students' perceptions about their creativity in language use within two groups of learners.During the intervention, an extract from Tim Burton's animated film 'Alice in Wonderland' was used which originally belongs to Lewis Caroll's influential manuscript in English literature.Lewis Caroll with his reputation both as a philosopher and a mathematician,displays lots of ludic language in his literary work which trigger a critical attitude towards the language use.The intervention group was exposed to the animated stories whereas the non-intervention group was merely presented the story with the help of visuals.Multiple research methods including both quantitative and qualitative data were used to verify the information gathered from the learners of Health Services Vocational School in Ufuk University and results obtained from SPSS software were evaluated by triangulation method.The results tend to reveal instances which highlight the importance of ludic language displayed in abundance within animated stories.It is believed that this may pioneer further studies about creativity in the educational setting and provide more chances for people to encounter ways of thinking out of the box.