Sınıf II, bölüm 2 malokluzyonların erken dönem tedavisinin dentofasiyal yapılara etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of early treatment of class II division 2 malocclusions on the dentofacial structures
  1. Tez No: 194057
  2. Yazar: NURİ SELÇUK KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAMER TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZETSINIF II, BÖLÜM 2 MALOKLUZYONLARIN ERKEN DÖNEMTEDAV S N N DENTOFAS YAL YAPILARA ETK S N N NCELENMESNuri Selçuk KARAHAN, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, A ustos 2005Bu çalı mada büyüme geli im dönemindeki Sınıf II bölüm 2 maloklüzyonasahip büyüme ve geli im dönemindeki bireylerde ön ısırma düzlemi ile mevcut derinkapanı ın açılması ve retrüze olan üst kesicilerin protrüze edilmesi sonucu dento-fasiyalde i imlerin incelenmesi, bu dönemde Sınıf II maloklüzyonun kendili inden düzeldi iolgular ile kendili inden düzelmedi i olguların kar ıla tırılması amaçlandı.Ara tırma kapsamına sınıf II bölüm 2 maloklüzyona sahip büyüme geli imdönemindeki toplam 16 birey alındı. Ön ısırma düzlemli aparey ile üst keserler protrüzeedildikten sonra büyükazı ili kisinin kendili inden sınıf I ili ki oldu u bireyler ÖIDAgrubunu; kendili inden sınıf I ili ki olmayan ve sınıf II aktivatörle tedavisine devamedilen bireyler de AKT grubunu olu turdu.Tedaviye ba lamak için bireylerden el-bilek radyografilerinde yapılande erlendirmelerde Sesamoid kemik kalsifikasyonunun ba lamı olmasına ve ortaparma ın orta falanksının epfizinin diafizi ile e it geni likte olmasına dikkatedilmi tir.Ortalama olarak 24 ay devam eden çalı mamızda, tedavi öncesi peak dönemve peak dönem bir yıl sonrası lateral sefalometrik filmler ve maksimum açıklıkta lateralsefalometrik filmler alındı.Çalı mamızın sonucunda Sınıf II molar ili kinin kendili inden düzeldi iolgularda mandibulanın daha fazla öne ve yukarı rotasyonu görüldü. Aktivatörtedavisine gerek duyulan olgularda ön ve arka yüz yüksekli inde daha fazla artıizlendi. Ön ısırma düzleminin büyüme ve geli im döneminde kullanılması ile derinkapanı ın azaldı ı görüldü. Bu de i imde alt ve üst molar di lerin ekstrüzyonu etkilibulundu. Sınıf II/2 maloklüzyonlu bireylerin büyüme geli im dönemlerinde tedaviedilmeleri ve tedavilerin büyüme geli imin sonlanması ile bitirilmesi sonuçlarınkalıcılı ı açısından önemlidir
Özet (Çeviri)
SUMMARYINVESTIGATION OF THE EFFECTS OF EARLY TREATMENT OF CLASS IIDIVISION 2 MALOCCLUSIONS ON THE DENTOFACIAL STRUCTURESNuri Selçuk KARAHAN, Ph.D. ThesisUniversity of Ondokuz Mayıs, Samsun, August 2005The aim of this study was the evaluation of the dentofacial changes after deep bitecorrection with an anterior bite plane and the protrusion of upper incisors in growing subjects witha Class II division 2 malocclusion and the comparison of the subjects demonstrating spontaneousand non-spontaneous correction of the Class II malocclusion.Sixteen growing subjects (mean chronological age 134.18 months) with a Class IIdivision 2 malocclusion were included in this study. The anterior bite plane (ABPA) group wascomposed of seven subjects (mean chronological age 130.00 months) demonstrating spontaneouscorrection of the Class II malocclusion. The activator (ACT) group consisted of the remainingnine subjects (mean chronological age 137.44 months) presenting non-spontaneous correction.The ossification of the sesamoid and the equation of the epiphysis of the middle phalanxof the third finger with its shaft were taken into consideration for the evaluation of hand-wristradiographs obtained at the beginning of treatment. The material was composed of standard andmaximal mouth-opening lateral cephalometric films at the beginning of treatment, at the pubertalpeak and one year post-pubertal peak.In the ABPA group the forward and upward rotation of mandible was observed. In ACTgroup the increases of posterior and anterior facial heights were more pronounced. Deep bitecorrection was observed for both groups, due to the extrusion of upper and lower molars.In conclusion, the mandibular forward and upward rotation presents itself as a significantdifference for the ABPA group. The factors causing this difference are the increases in themandibular growth, posterior and anterior facial heights for the ACT group.