Land inequality and climate change adaptation: An agent-based approach
Arazi eşitsizliği ve iklim değişikliğine uyum: Ajan temelli bir yaklaşım
- Tez No: 918803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR YENİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Pulluksuz tarım, çiftçilerin yüksek girdili tekniklere olan bağımlılığını azaltarak, yoğun toprak işlemeye dayalı geleneksel tarım uygulamalarına alternatif bir uygulamadır. Bu uygulama iklim değişikliğine karşı çiftçilerin dayanıklılıklarını arttırmayı hedefler. Ancak, Türkiye'de bu tür uygulamalar için kapsamlı bir destek sisteminin olmaması, bu uygulamaların yaygın olarak benimsenmesini engeller. Pulluksuz tarımın faydalarına ikna olmayan geleneksel çiftçilerin varlığı da bu uygulamaların benimsenmesini geciktirir. Çünkü bu çiftçilerin tarım topluluğu içindeki etkili konumları ve görüşleri diğer çiftçilerin kararlarını etkileme potansiyeline sahiptir. Pulluksuz tarımın benimsenme ve yayılma sürecini anlamak için, çiftçilerin karar verme süreçlerini etkileyen faktörlerin karmaşık etkileşimini anlamak çok önemlidir. Bu tez, sosyal etkileşim mekanizmalarını, piyasa fiyat dinamiklerini ve çiftçilerin iklim değişikliği algılarını göz önünde bulundurarak pulluksuz tarım gibi alternatif üretim sistemlerinin yayılmasına katkıda bulunan faktörleri araştırmaktadır. Bu amaçla, modelleme tekniği olarak ajan-tabanlı bir model kullanılmıştır. Makro sonuçlar çıkarmak için mikro bileşenleri analiz ederek aşağıdan yukarıya bir modelleme metodolojisine sahip olan ajan temelli modeller, son yıllarda iklim değişikliğinin modellenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Modelimizde, Türkiye'deki pulluksuz tarım deneyimlerine yönelik çeşitli çiftçi raporlarından elde edilen verilere dayanarak buğday çiftçilerinin karar süreçlerini analiz etmek için bir ajan tipolojisi geliştirerek çiftçilerin karar verme süreçlerini simüle ettik. Bunun için NetLogo yazılımını kullandık. Türkiye'de buğday çiftçilerinin iklim değişikliğine uyumunu ajan tabanlı modelleme kullanarak modelleyen ilk çalışma olan bu tez, daha önce pulluksuz deneyimi olan çiftçilerin bölgesel iklim değişikliğine uyuma potansiyel katkısını analiz etmektedir. Literatürle uyumlu olarak bulgular, bir bölgedeki korumacı çiftçi sayısının korumacı tarımın benimsenmesini ve yayılmasını etkileyebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu çiftçilerin ortalama arazi büyüklüğünün bu gibi koruyucu tarım uygulamalarının yayılmasındaki önemini de vurgulamaktadır. Sonuç olarak bu tez, sürdürülebilir tarımsal yeniliklerin karmaşık yayılma dinamiklerine ilişkin artan bilgi birikimine katkıda bulunmakta ve nihayetinde çiftçilerin iklim değişikliğine uyumunu teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
As an alternative to traditional agricultural practices, no-till farming can increase farmers' resilience to climate change by reducing their dependence on high-input techniques. However, the lack of a comprehensive support system for such practices in Türkiye hinders widespread adoption. The presence of farmers unconvinced of the benefits of no-till farming is also a barrier, as their influential position and views within the farming community can influence the decisions of other farmers. To understand the adoption and diffusion process of no-till farming, it is crucial to understand the complex interplay of factors that influence farmers' decision-making processes. This thesis explores the factors contributing to the diffusion of alternative production systems, such as no-till farming, considering social interaction mechanisms, market price dynamics, and farmers' perceptions of climate change. For this purpose, an agent-based model is used as a modeling technique. Agent-based models, which have a bottom-up modeling methodology by analyzing micro components to draw macro conclusions, have been widely used in modeling climate change in recent years. In our model, we simulated farmers' decision-making processes by developing an agent typology to analyze wheat farmers' decision processes based on data from various farmer reports on their experiences with no-tillage farming in Turkey. For this, we used NetLogo software. As the first study to model wheat farmers' adaptation to climate change in Türkiye using agent-based modeling, this thesis analyzes the potential contribution of farmers with previous direct cultivation experience to regional climate change adaptation. In line with the literature, the findings show that the number of conservation farmers in a region can influence the adoption and diffusion of conservation agriculture. However, it also emphasizes the importance of the average land size of these farmers in the diffusion of conservation agriculture. In conclusion, this thesis contributes to the growing knowledge of the complex diffusion dynamics of sustainable agricultural innovations, ultimately promoting farmers' adaptation to climate change.