Derin öğrenme tabanlı frekans atlamalı iletişim sistemlerinde parazıt önleme ve frekans seçimi
Interference mitigation and frequency selection in deep learning-based frequency-hopping communication systems
- Tez No: 918812
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye genelinde GPS destekli, frekans atlamalı ve konuma dayalı bir iletişim sistemi geliştirilmiştir. Yazılım Tanımlı Radyo (SDR) teknolojisine dayanan bu sistem, özellikle frekans parazitini minimize etmek ve kesintisiz iletişim sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Türkiye, coğrafi olarak 8 ve 16 bölgeye ayrılmış ve her bölgeye farklı başlangıç frekansları atanmıştır. Her bölge, aynı 50 MHz bant genişliğini kullanmakla birlikte, frekans atlama sırasında başlangıç frekansları bölgeye özgü olarak belirlenmiştir. Sistem, HackRF cihazları ve GNU Radio platformu kullanılarak iki radyo platformu arasında iletişim sağlamak üzere geliştirilmiştir. Bu sistem, GPS zaman verilerini kullanarak, frekans atlama işlemini konuma dayalı olarak dinamik bir şekilde gerçekleştirir. Ek olarak, her bölge için ayrı çalışan derin öğrenme algoritması, bölgesel radyo frekansı kullanımını öğrenerek yoğun kullanılan veya parazitli frekanslardan kaçınma yeteneği kazandırılmıştır. Özellikle, 136 MHz gibi yüksek kullanım oranına sahip frekanslar derin öğrenme modeli tarafından tanınarak, sistemin bu frekanslara atlamaması sağlanır. Geliştirilen sistem, askeri ve sivil uygulamalarda güvenilir, yüksek kaliteli ve verimli bir iletişim altyapısı sunar. Bu çalışma, özellikle yoğun radyo frekansı trafiği ve yüksek parazit oranlarına sahip bölgelerde frekans spektrumunun daha verimli kullanımını sağlamak amacıyla önemli katkılar sunmaktadır. Sistem, spektrum yönetiminde etkin bir yaklaşım sunarak, iletişim kalitesini artırmayı ve parazitlenmeyi en aza indirmeyi hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
This thesis presents the development of a GPS-supported, frequency-hopping, location-based communication system designed for use across Turkey. Based on Software Defined Radio (SDR) technology, the system is specifically aimed at minimizing frequency interference and ensuring uninterrupted communication. Turkey is divided into 8 and 16 geographical regions, with each region assigned different starting frequencies. While each region operates within the same 50 MHz bandwidth, the starting frequency for frequency hopping is determined uniquely for each region. The system was developed using HackRF devices and the GNU Radio platform to establish communication between two radio platforms. By utilizing GPS time data, the system dynamically adjusts the frequency hopping process based on the geographic location. Furthermore, a deep learning algorithm operates separately for each region, learning the local radio frequency usage and enabling the system to avoid heavily used or interference-prone frequencies. In particular, frequencies like 136 MHz, which are heavily used, are recognized by the deep learning model, preventing the system from hopping to these frequencies. The system offers a reliable, high quality, and efficient communication infrastructure for both military and civilian applications. This study makes significant contributions to optimizing spectrum usage, particularly in regions with high radio traffic and heavy interference. By presenting an effective approach to spectrum management, the system aims to enhance communication quality and minimize interference.