Hadisin makasid bağlaminda anlaşilma sorunu-İbn Hibbân örneği
The problem of understanding hadith in the context of maqasid- the example of Ibn Hibban
- Tez No: 918813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSEDDİN KIRIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmada hadislerin maksat eksenli anlaşılması bakımından bir örnek olarak İbn Hibbân'ın Sahîh adlı eseri incelenmiştir. Makâsıdü'ş-şerîa anlayışının tarihi, fikrî temelleri ve temel konuları özetle verilmiş, hadislerin anlaşılmasında makâsıd anlayışının önemi üzerinde durulmuştur. Maksat eksenli bir tasnif çalışması olarak örnek alınan İbn Hibbân'ın Sahîh adlı eserinin bu konuda temsil kabiliyeti irdelenmiştir. Musannifin tasnif usulü, kullandığı başlıkları ve ek olarak yaptığı açıklamalarıyla maksat eksenli yorumları incelenmiştir. Sonuçta bu eserin tam olarak makâsıd anlayışı için olmasa da hadislerde mevcut cüz'î şer'î maksatları ortaya çıkarma ve maksat eksenli hadis anlayışı için yöntem ve içerik bakımından iyi bir kaynak olduğu kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Ibn Hibbān's Sahih is analyzed as an example in terms of the understanding of hadiths based on maqāṣid. The history, intellectual foundations and basic topics of the understanding of maqāṣid al-shari'a are summarized, and the importance of the understanding of maqāṣid in understanding hadiths is emphasized. The representativeness of Ibn Hibbān's Sahih, which is taken as an example as a purpose-oriented classification study, is examined. The classification method of the author, the titles he used, and his explanations in addition to his purpose-oriented interpretations are analyzed. As a result, it has been concluded that this work is a good source in terms of method and content for revealing the minor sharī'ah purposes present in the hadiths and for the purpose-oriented understanding of hadith, although it is not exactly for the understanding of maqāṣid.