Yüksek teknolojili sektörlerde inovatif girişimcilik: Kadın girişimciliği üzerine bir çalışma
Innovative entrepreneurship in high-tech sectors: A study on women entrepreneurs
  1. Tez No: 918836
  2. Yazar: ELİF CEREN ALY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM HARUN MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA BİLİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Girişimcilik, ekonomik büyüme, yenilik ve toplumsal dönüşümün temel dinamiklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kadın girişimciliği, kadınların ekonomik bağımsızlıklarını güçlendiren ve toplumsal ekonomik kalkınmayı destekleyen önemli bir etkendir. Son yıllarda kadın girişimciler, geleneksel sektörlerin ötesine geçerek özellikle yüksek teknolojili sektörlerde yenilikçi projeler üretmeye başlamışlardır. Ancak bu süreçte, kadın girişimcilerin sermaye erişimi, mentorluk eksikliği, sosyal engeller, altyapı sorunları ve pazarlama desteği gibi çeşitli zorluklarla karşılaştıkları görülmektedir. Yüksek teknoloji sektörlerinde karşılaşılan bu zorluklar, kadın girişimciliğinin sürdürülebilirliği ve gelişimi açısından kritik önem taşımaktadır. Bu çalışma, yüksek teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren kadın girişimcilerin karşılaştıkları zorlukları ve bu zorlukların girişimcilik süreçlerine olan etkilerini kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Araştırma, kadın girişimcilerin finansman, mentorluk ve danışmanlık hizmetlerine erişim gibi konulardaki sorunlarını ele almış ve bu sorunların girişim seviyeleri üzerindeki etkilerini istatistiksel analizlerle değerlendirmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, kadın girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi ve girişimcilerin yenilikçi projeler geliştirebilmesi için mevcut hızlandırma programlarının iyileştirilmesi, yatırımcı ilişkilerinin geliştirilmesi ve mentorluk hizmetlerinin artırılmasına yönelik öneriler sunmaktadır. Ayrıca, çalışma yüksek teknolojili sektörlerde toplumsal cinsiyet adaletinin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is recognized as a key driver of economic growth, innovation, and societal transformation. Women's entrepreneurship plays a significant role in strengthening women's economic independence and contributing to societal economic development. In recent years, women entrepreneurs have expanded beyond traditional sectors, leading innovative projects and solutions, particularly in high-tech industries. However, these efforts are often met with significant challenges, including limited access to finance, deficiencies in mentorship and advisory support, infrastructural barriers, and social constraints. The challenges faced by women in high-tech sectors highlight critical issues that must be addressed to ensure the sustainability and growth of women entrepreneurship. This study provides a comprehensive analysis of the challenges faced by women entrepreneurs operating in high-tech sectors and examines their impact on entrepreneurial processes. It explores critical factors such as access to capital, mentorship, and advisory services, as well as structural and social barriers, analyzing how these factors influence entrepreneurial levels through statistical methods. The findings of this study offer key insights for policymakers to improve the women entrepreneurship ecosystem by enhancing acceleration programs, fostering investor relations, and expanding mentorship opportunities. Furthermore, this research contributes to advancing gender equity in high-tech industries, emphasizing the importance of supportive policies and sustainable strategies to empower women entrepreneurs.