Dietilasetal fonksiyonlu rutenyum-benzimidazol-n-heterosiklik karben kompleksleri ve özellikleri
Diethylacetal functional ruthenium-benzimidazol-n-heterocyclic carbene complexes and properties
- Tez No: 879939
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
N-heterosiklik karbenler (NHC) farklı sayıda üyeli halkalardan oluşan nötral bileşiklerdir ve iyi birer σ donör oldukları için, komplekslerde 1968 yılından beri ligand olarak kullanılmaktadır. 2005 Yılı Nobel ödüllü Grubbs'ın sentezlediği rutenyum-NHC kompleksinin olefin metatezinde gösterdiği katalitik başarıdan dolayı son yıllarda organometalik kimyada çok sayıda Ru-NHC kompleksi sentezlenmiştir. Sentezlenen her kompleks katalitik uygulamalarda yüksek dönüşümde ayırt edici seçicilikte ürün vermektedir. Amit bağı tartışmasız kimyadaki en önemli bağlardan biridir. Enzimler gibi, proteinlerdeki peptid bağlarını oluşturarak yaşamın sürdürülmesinde gereklidir ve aynı zamanda farmasötik moleküller, zirai kimyasallar ve doğal ürünlerdeki en önemli fonksiyonel gruplardan biridir. Bu nedenle, hızlı ve yüksek verimli, yüksek atom ekonomili amidasyon yöntemleri sentez kimyacıları için zorunlu bir bilimsel arayış haline gelmiştir. Aslında, alkoller ve aminlerden doğrudan amidasyon tepkimeleri, daha çevreci amit oluşum tepkimelerinin geliştirilmesinde kilit bir rol oynar. Bu alanda karben komplekslerinin kullanımı sınırlı olduğundan yeni katalizörlerin geliştirilmesi önem taşımaktadır. Bu yüzden tez kapsamında, - 1,3-dialkil-benzimidazolyum karben öncülleri sentezlenmiş, yapıları uygun spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. - Benzmidazolyum karben öncüllerinin bazik ortamda [RuCl2(p-simen)]2 ile etkileştirilmesiyle karşılık gelen NHC-Ru kompleksleri sentezlenmiş ve yapıları uygun spektroskopik yöntemler ile aydınlatılmıştır. - Sentezlenen Ru-NHC komplekslerinin amit oluşum tepkimesindeki katalitik aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
N-Heterocyclic carbenes (NHC) are neutral compounds consisting of rings with different numbers of members, and since they are good σ donors, they have been used as ligands in complexes since 1968. Grubbs, the 2005 Nobel Prize winner, successfully synthesized the ruthenium-NHC complex in olefin metathesis, leading to the synthesis of numerous Ru-NHC complexes in organometallic chemistry in recent years. Each synthesized complex produces products with distinctive selectivity at high conversion rates in catalytic applications. The amide bond is undeniably one of the most crucial bonds in the field of chemistry. It is crucial for supporting life as it forms the peptide bonds found in proteins like enzymes. Additionally, it is a prevalent component in pharmaceutical compounds, agrochemicals, and natural products. Therefore, synthetic chemists are currently facing the challenge of developing amide synthesis methods that are both fast and provide high yields, while also having a high atom economy. Undoubtedly, the direct amidation of alcohols and amines plays a crucial role in the advancement of more environmentally friendly direct amide production reactions. Since the use of carbene complexes is limited in this field, the development of new catalysts is important. Thus, within the context of the thesis - 1,3-dialkilbenzimidazolium NHC precursors were prepared and their structure were elucidated by appropriate spectroscopic techniques. - By interacting benzmidazolium carbene precursors with [RuCl2(p-cymene)]2 in basic medium, the corresponding NHC-Ru complexes were synthesized and their structures were elucidated by appropriate spectroscopic methods. - The catalytic activities of the synthesized Ru-NHC complexes in the amide formation reaction were investigated.