Akut ve kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropatilerde bazı nöroinflamatuar biyomarkerların karşılaştırılması
Comparison of some neuroinflammatory biomarkers in acute and chronic inflammatory demyelinating polyneuropathies
- Tez No: 918915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN AKÜNAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE SOYTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sunulan çalışmada, BAİBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji kliniğine başvurmuş ve akut veya kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati (AİDP veya KİDP) tanısı almış hastaların beyin omurilik sıvısı (BOS) örneklerinden nöronal inflamasyonla ilişkilendirilen bazı biyomarkerların (nörofilament hafif zincir [NfL], nörofilament ağır zincir [NfH], sfingomiyelin [SM], glial fibriler asidik protein [GFAP], beyin türevli nörotrofik faktör [BDNF]) oranı saptanarak, bu oranların çeşitli demografik faktörler, kan değerleri ve elektrofizyolojik (EMG) verilerle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. BAİBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji polikliniğine Aralık 2023-Ekim 2024 tarihleri arasında başvuran ve tanı amaçlı lomber ponksiyon (LP) yapılarak BOS alınan hastaların dosyaları geriye dönük incelenerek 20 AİDP, 18 KİDP ve sağlıksız kontrol grubu olarak 15 Psödötümör serebri (PTS) hastasının örnekleri ve verileri çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to determine the levels of certain biomarkers associated with neuronal inflammation, including neurofilament light chain (NfL), neurofilament heavy chain (NfH), sphingomyelin (SM), glial fibrillary acidic protein (GFAP), and brain-derived neurotrophic factor (BDNF), in cerebrospinal fluid (CSF) samples obtained from patients diagnosed with acute or chronic inflammatory demyelinating polyneuropathy (AIDP or CIDP) who presented to the Neurology Clinic of BAİBÜ Education and Research Hospital. Additionally, the study sought to investigate the relationships between these biomarker levels and various demographic factors, blood parameters, and electrophysiological (EMG) data. Medical records of patients who presented to the Neurology Clinic of BAİBÜ Education and Research Hospital between December 2023 and October 2024 and underwent lumbar puncture (LP) for diagnostic purposes were retrospectively reviewed. CSF samples and clinical data of 20 AIDP patients, 18 CIDP patients, and 15 patients with pseudotumor cerebri (PTS), included as the unhealthy control group, were analyzed.