Vinkristine maruz kalmış ratlarda tribulus terrestrisin spermakalitesi ve testis toksisitesi üzerine etkileri
The effects of tribulus terrestris on sperm quality and testicular toxicity in rats exposed to vincristine
- Tez No: 918916
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda kullanılacak ratlar gruplara rastgele ayrılacak ve bulundukları ortama alışmaları için 10 gün boyunca karantina altında tutulacaktır. Daha sonra Vinkristin haftada bir kez 5 hafta boyunca uygulanacaktır. Uygulama sonrasında bu gruptaki 7 rat sakrifiye edilip sperma ve testis örnekleri alınıp değerlendirilecektir. Diğer 7 rat ise 5 hafta daha herhangi bir uygulama yapılmadan bekletilip sakrifiye edileceklerdir. Tribulus Terrestris grubuna 7 hafta (45 gün) boyunca günde bir kez uygulama yapılacaktır. Tribulus terrestris+ Vinkristin grubuna ise haftada bir 2mg/kg Vinkristin ve her gün 10mg/kg tribulus verilecektir. Son ilaç uygulamadan bir gün sonra bir gece öncesinden aç bırakılmış ratlardan anestezi altında sakrifiye edilip epididimal spermatozoon muayenesi yapıldıktan sonra testislerin bir tanesi patolojik muayene için form aldehite aktarılacak diğer testis ise oksidatif hasarın belirlenmesi için -200C'de saklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The rats to be used in our study will be randomly divided into groups and kept under quarantine for 10 days to get used to their environment. Vincristine will then be administered once a week for 5 weeks. After the application, 7 rats in this group will be sacrificed and semen and testis samples will be taken and evaluated. The other 7 rats will be kept for 5 more weeks without any application and will be sacrificed. Tribulus Terrestris group will be treated once a day for 7 weeks (45 days). The Tribulus terrestris+ Vincristine group will be given 2mg/kg Vincristine once a week and 10mg/kg tribulus every day. One day after the last drug administration, one of the testes will be transferred to formaldehyde for pathological examination and the other testis will be stored at -200C to determine the oxidative damage.