Türk resim sanatında kuş imgesi ve göç teması
Bird image and the theme of migration in Turkish painting
  1. Tez No: 918917
  2. Yazar: ABDULAZİZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN MÜSLÜM BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kuşlar, insanlık tarihinin başlangıcından beri farklı kültürlerde ve medeniyetlerde önemli bir sembol ve motif olarak varlık göstermiştir. Doğanın güzelliklerini, özgürlüğü, hafifliği ve ruhaniyeti temsil eden kuşlar, mitolojik hikayelerden edebiyata, dini inançlardan sanat eserlerine kadar geniş bir yelpazede yer almıştır. Özellikle sanatçılar tarih boyunca kuş imgesini yoğun bir şekilde kullanması, kuşların kültürel ve sembolik önemini göstermiştir. Türk resim sanatında kuş imgesinin çeşitliliği ve zenginliği göz önüne alındığında, kuş temasının sanatın evrensel bir parçası olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kuşlar, çeşitli Türk sanat eserlerinde sıklıkla betimlenmiş ve farklı anlamlarla yorumlanmıştır. Örneğin, Türk mitolojisinde Anka kuşu, ölümsüzlük ve yeniden doğuşun sembolü olarak kabul edilirken, güvercin barış ve umudu ifade etmiştir. Kuşlar, Türk sanatında mimari, seramik, kilim motifleri gibi farklı disiplinlerde de önemli bir rol oynamıştır. Kuş sembolü, toplumların yaşam tarzlarına, kültürel yapılarına, inançlarına ve siyasi durumlarına göre farklı anlamlar kazanarak çeşitli biçimlerde yorumlanmıştır. Kuş imgesinin yanı sıra, Türk sanatında özellikle kartal ve şahin gibi kuşlar, güç ve hükümdarlığın sembolü olarak sıkça kullanılmıştır. Bu kuşlar, Türk hükümdarlarının mühründe, bayraklarında ve sanat eserlerinde sıkça göze çarpmıştır. Ayrıca, kuş imgesi, halkın yaşam tarzı ve doğaya olan yakınlığıyla da ilişkilendirilmiştir. Özellikle Türk halk kültüründe, kuşlar mitolojik ve folklorik hikayelerde önemli bir rol oynamış ve insanların günlük yaşamında önemli bir yer tutmuştur. Türk resim sanatında kuş imgesinin çeşitliliği ve zenginliği göz önüne alındığında, kuş temasının sanatın evrensel bir parçası olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Geleneksel ve çağdaş Türk sanatçıları, kuş imgesine olan ilgilerini eserlerinde sıklıkla yansıtmışlardır. Kuşların, insanlık tarihinin başlangıcından itibaren önemli bir sembol olduğu ve sanatın farklı alanlarında zengin bir ifade kaynağı olduğu söylenmektedir. Bu tez çalışması Türk resim sanatında kuş imgesi ve göç temasının evrimini ve çeşitli sanat eserlerindeki kullanımını geniş bir perspektiften ele almıştır. Kuşların sembolizmi, göç temasının derin anlamları ve Türk sanatındaki çeşitliliği, sanatseverler ve araştırmacılar için ilgi çekici bir inceleme konusu olmaya devam etmiştir. Bu çalışma, Türk resim sanatının önemli bir yönünü keşfetmek ve kuş imgesinin ve göç temasının kültürel ve sembolik önemini anlamak için bir rehber olarak hizmet etmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Birds have existed as an important symbol and motif in different cultures and civilizations since the beginning of human history. Representing the beauty of nature, freedom, lightness and spirituality, birds have been featured in a wide range of topics, from mythological stories to literature, from religious beliefs to works of art. Particularly the intense use of bird imagery by artists throughout history has shown the cultural and symbolic importance of birds. Considering the diversity and richness of bird images in Turkish painting, it would not be wrong to say that the bird theme is a universal part of art. Birds are frequently depicted in various Turkish works of art and interpreted with different meanings. For example, in Turkish mythology, the Phoenix is considered a symbol of immortality and rebirth, while the dove signifies peace and hope. Birds also played an important role in different disciplines such as architecture, ceramics and rug motifs in Turkish art. The bird symbol has been interpreted in various ways, gaining different meanings depending on the lifestyles, cultural structures, beliefs and political situations of the societies. In addition to the bird image, birds such as eagles and hawks are frequently used in Turkish art as symbols of power and sovereignty. These birds frequently featured in the seals, flags, and works of art of Turkish rulers. Additionally, the bird image is associated with the people's lifestyle and closeness to nature. Especially in Turkish folk culture, birds have played an important role in mythological and folkloric stories and have an important place in people's daily lives. Considering the diversity and richness of bird images in Turkish painting, it would not be wrong to say that the bird theme is a universal part of art. Traditional and contemporary Turkish artists have often reflected their interest in bird imagery in their works. It can easily be said that birds have been an important symbol since the beginning of human history and a rich source of expression in different fields of art. This thesis study has discussed the evolution of the bird image and migration theme in Turkish painting and its use in various works of art from a broad perspective. The symbolism of birds, the deep meanings of the theme of migration and its diversity in Turkish art have continued to be an interesting subject of study for art lovers and researchers. This study aims to explore an important aspect of Turkish painting and serve as a guide to understand the cultural and symbolic importance of bird imagery and the theme of migration.