Komnenoslar döneminde Bizans anadolusu: Mekân, insan ve ekonomi (1081-1185)
Byzantine anatolia in the Komnenian era: Space, man, and economy (1081-1185)
  1. Tez No: 918921
  2. Yazar: BERKAY YEKTA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Komnenoslar Devri (1081-1185) Bizans İmparatorluğu tarihindeki en önemli restorasyon evrelerinden birini temsil etmektedir. Bu dönem, siyasî toparlanma başta olmak üzere ekonomik canlılık, kentleşme ve iktisadî kalkınma gibi birtakım özelliklerle karakterize edilmiştir. Çalışmamız, söz konusu süreçte meydana gelen sosyo-ekonomik gelişmelerin Anadolu'daki yansımalarına odaklanmaktadır. Nitekim Anadolu'nun gerek kentsel gerekse de kırsal yapısı hakkında birtakım belirsizlikler mevcuttur ve aydınlatılmayı beklemektedir. Bu minvalde mekân, insan ve ekonomi başlıklı üç ana unsur mercek altına alınarak siyasî bağlam içerisinde değerlendirilmeleri yapılmıştır. Araştırmalarımız sonucunda elde edilen bulgular tezin temel argümanlarını şekillendirmiştir. Çalışmamızın somut çıktılarından en önemlisi, sahip olduğu doğal, stratejik ve içtimaî dinamikleriyle Anadolu'nun XII. yüzyılda zirve yapan ekonomik genişlemede önemli bir rol aldığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
The Komnenian Era (1081-1185) is one of the most important restoration periods in the history of the Byzantine Empire. This period was characterized by several features such as political recovery, economic dynamism, urbanization, and industrial development. Our study focuses on reflecting on socio-economic developments in Anatolia during this period. Certain aspects of the urban and rural structure in Anatolia remain uncertain and require further clarification. In this context, three primary elements - space, people, and economy - are analyzed and evaluated within a political framework. The results of our research have shaped the main arguments of the thesis. The most important concrete result of our study is that Anatolia, with its natural, strategic, and social dynamics, played an important role in the economic expansion that peaked in the twelfth century.