Fibrotik interstisyel akciğer hastalığı tanılı hastalarda artan hızda mekik yürüme testinin sağkalımla ilişkisi
The association of the incremental shuttle walk test with survival in patients diagnosed with fibrotic interstitial lung disease
- Tez No: 1015693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ENGİN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İnterstisyel akciğer hastalıkları (İAH), genellikle nefes darlığı, kuru öksürük, yorgunluk, azalmış egzersiz toleransı ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi gibi semptom ve bulgularla karakterize benzer klinik, radyolojik, fizyolojik ve patolojik ortak özelliklerin birlikte sınıflandırıldığı, 150-200 kadar farklı histolojik özelliğin bulunduğu heterojen bir solunum hastalıkları grubudur. İAH alt tipine göre değişmekle birlikte, fibrotik İAH'larda tanıdan sonra ortalama sağkalım genellikle 3–5 yıl kadardır. Ventilatuar patolojiler, altta yatan hastalığın sistemik etkileri, hareketsizliğe bağlı gelişen periferik ve/veya solunum kas disfonksiyonu gibi sebeplerle egzersiz kapasitesi azalır. Egzersiz kapasitesi İAH'da sağkalım ile ilişkilidir ve bu durum hastalığın mortalitesi hakkında önemli bilgiler sunar. Artan hızda mekik yürüme testi (AHMYT) ile altın standart olan kardiyopulmoner egzersiz testi arasında iyi bir korelasyon bulunmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda fibrotik interstisyel akciğer hastalığı (F-İAH) tanılı hastalarda artan hızda mekik yürüme testi ile sağkalım arasındaki ilişkiyi incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif kesitsel olarak planlanmış olup 1 Ocak 2015- 30 Haziran 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Kliniği'nde egzersiz kapasitesi ölçülmesi amacıyla AHMYT uygulanan F-İAH tanılı hastalar incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, komorbid hastalıkları, AHMYT sonuçları, 1. ve 5. yıl sağkalım sonuçları, solunum fonksiyon testleri, dispne algısı, kas gücü, vücut kompozisyonu, emosyonel durumu ve fibrozis skorları incelendi. Bulgular: Çalışmaya toplam 70 İAH tanılı hasta dâhil edildi. Ortalama yaş 58,17±12,30 yıl olup hastaların %62,9'u erkekti. Hastaların %51,4'ünde en az bir komorbidite mevcuttu; en sık eşlik eden hastalıklar hipertansiyon, diyabetes mellitus ve koroner arter hastalığıydı. En yaygın tanı idiyopatik pulmoner fibrozis (IPF) (%31,4) olup bunu fibrotik hipersensitivite pnömonisi (%18,6) ve romatoid artrit ilişkili İAH (%10,0) izledi. Hastaların %67,1'ine antifibrotik tedavi uygulanmıştı. Birinci ve beşinci yıl sağkalım oranları sırasıyla %87,1 ve %51,4 olarak saptandı. Birinci yıl sağkalımı ile yaş, cinsiyet, komorbidite varlığı, İAH alt tipi ve tedavi durumu arasında anlamlı ilişki bulunmadı (p>0,05). Beşinci yıl sağkalım analizinde ise IPF tanısı anlamlı olarak daha düşük sağkalım ile ilişkiliydi (p=0,039). Ayrıca düşük vücut kitle indeksi, düşük FVC ve DLCO değerleri ile yüksek mMRC dispne skorlarının beşinci yıl mortalite ile anlamlı ilişkili olduğu gösterildi (p<0,05). Hastaların AHMYT mesafesinin ortalaması 216,93±143,83 m idi. AHMYT mesafesi birinci veya beşinci yıl sağkalım grupları arasında anlamlı farklılık göstermedi ve regresyon ile ROC analizlerinde sağkalımı öngörmede yeterli performans sergilemedi (AUC≈0,46–0,49). Klinik değerlendirmede ortalama VKİ 27,07±6,05 kg/m², FVC %61,74±24,71, DLCO %46,99±21,05 ve mMRC 2,71±1,06 idi. Anksiyete ve depresyon skorları orta düzeyde, fibrozis skoru ise belirgin yüksekti. AHMYT ile VKİ, solunum fonksiyonları, kas gücü, psikometrik değişkenler ve fibrozis skoru arasında anlamlı korelasyon saptanmadı (p>0,05). Çok değişkenli analizlerde de bu parametrelerin AHMYT üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç: Çalışmamızda F-İAH'da AHMYT ile ölçülen egzersiz kapasitesinin sağkalımla ilişkisi saptanmamıştır. İPF tanı varlığının diğer İAH alt tiplerine kıyasla beş yıllık sağkalımı olumsuz etkileyen önemli bir belirleyici olduğu saptanmıştır. Düşük vücut kitle indeksi, düşük FVC ve DLCO değerleri ile yüksek mMRC skoruna sahip hastalarda 5 yıllık sağkalımın az olduğu görülmüştür. Azalmış egzersiz kapasitesinde belirleyici olabilecek klinik, fonksiyonel, psikososyal ve radyolojik değişkenlerin sağkalım üzerine etkilerinin olmadığı bulunmuştur. Bu sonuçlar F-İAH çatı tanısı altında farklı hastalıkların varlığı ile ilişkili olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Interstitial lung diseases (ILDs) are a heterogeneous group of respiratory disorders characterized by similar clinical, radiological, physiological, and pathological features, commonly presenting with dyspnea, dry cough, fatigue, reduced exercise tolerance, and impaired health-related quality of life. ILDs encompass approximately 150–200 distinct histological patterns. Although survival varies by ILD subtype, patients with fibrotic ILDs typically have an average post-diagnosis survival of 3–5 years. Exercise capacity is often reduced due to ventilatory abnormalities, systemic effects of the underlying disease, and peripheral or respiratory muscle dysfunction associated with physical inactivity. Exercise capacity has been shown to correlate with survival in ILD, providing valuable prognostic information. The Incremental Shuttle Walk Test (ISWT) correlates well with the gold-standard cardiopulmonary exercise test. This study aimed to investigate the relationship between ISWT performance and survival in patients with fibrotic ILD (F-ILD). Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study included patients diagnosed with F-ILD who underwent the ISWT for assessment of exercise capacity at the Pulmonary Rehabilitation Clinic of Health Sciences University Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital between January 1, 2015, and June 30, 2020. Demographic data, comorbidities, ISWT results, 1-year and 5-year survival outcomes, pulmonary function tests, dyspnea scores, muscle strength, body composition, emotional status, and fibrosis scores were collected and analyzed. Results: Seventy patients with ILD were included. The mean age was 58.2 ± 12.3 years, and 62.9% were male. At least one comorbidity was present in 51.4% of patients, with hypertension, diabetes mellitus, and coronary artery disease being the most common. Idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) was the most frequent diagnosis (31.4%), followed by fibrotic hypersensitivity pneumonitis (18.6%) and rheumatoid arthritis-associated ILD (10.0%). Antifibrotic therapy was administered to 67.1% of patients. The 1-year and 5-year survival rates were 87.1% and 51.4%, respectively. One-year survival was not significantly associated with age, sex, comorbidities, ILD subtype, or treatment status (p>0.05). Five-year survival analysis revealed that an IPF diagnosis was significantly associated with worse prognosis (p=0.039). Furthermore, low body mass index (BMI), reduced FVC and DLCO values, and higher mMRC dyspnea scores were significantly associated with 5-year mortality (p<0.05). The mean ISWT distance was 216.9 ± 143.8 m. ISWT performance did not significantly differ between 1-year or 5-year survival groups, and regression and ROC analyses demonstrated limited predictive value for survival (AUC≈0.46–0.49). Clinical evaluation showed a mean BMI of 27.1 ± 6.1 kg/m², FVC % predicted 61.7 ± 24.7, DLCO % predicted 47.0 ± 21.1, and mMRC score 2.7 ± 1.1. Anxiety and depression scores were moderate, whereas fibrosis scores were notably elevated. No significant correlations were observed between ISWT performance and BMI, pulmonary function, muscle strength, psychometric measures, or fibrosis score (p>0.05). Multivariable analyses also confirmed that these parameters did not significantly influence ISWT outcomes. Conclusion: In our study, exercise capacity measured by the 6-minute walk test (6MWT) in patients with F-ILD was not associated with survival. The presence of a diagnosis of idiopathic pulmonary fibrosis was found to be an important determinant negatively affecting 5-year survival compared to other ILD subtypes. Patients with low body mass index, low FVC and DLCO values, and high mMRC scores had reduced 5-year survival. Clinical, functional, psychosocial, and radiological variables that could potentially determine reduced exercise capacity were not found to impact survival. These findings suggest that the F-ILD umbrella diagnosis may encompass different underlying diseases.