Fındık üreticisi kadınların sosyo-ekonomik sorunları; Giresun ili üzerine bir inceleme
Socio-economic problems of women hazelnut producers; a study on Giresun province
  1. Tez No: 918937
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZTÜRK KADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Giresun ilinde fındık üretiminde aktif olarak yer alan kadınların karşılaştığı sosyo-ekonomik sorunları araştırmayı amaçlamaktadır. İlgili literatürdeki çoğu çalışma fındık tarımında“çalışan”kadınların ekonomik sorunları üzerinedir. Söz konusu çalışmalarda mevsimlik işçi ya da ücretsiz aile işçisi olan kadınlara odaklanılmıştır. Ancak bu çalışma, fındık“üreticisi”konumundaki kadınların deneyimlerine ve karşılaştıkları sorunlara odaklanarak literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Giresun ilinde fındık üretimi yapan ve Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı 20 kadın ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşme yapılan kadınlar, fındık fiyatlarının düşük olmasından ve devlet desteklerinin yetersizliğinden şikâyetçidir. Görüşmelerden elde edilen veriler, kadınların genellikle miras bölüşümünde erkek kardeşlerine göre dezavantajlı duruma düştüklerini, Giresun'un zorlayıcı arazi yapısı ve mevsimin çok yağışlı gitmesi sebebiyle toplama ve kurutma işlemlerinde problemler yaşadıklarını, fındık üretimi ile ilgili aldıkları sorumlulukların yanı sıra ev içi sorumlulukları nedeniyle çifte mesai yaptıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the socio-economic problems faced by women actively involved in hazelnut production in Giresun, Turkey. Most studies in the relevant literature focus on the economic issues of“working”women in hazelnut farming. These studies often center on women who are seasonal laborers or unpaid family workers. However, this study aims to fill a significant gap in the literature by focusing on the experiences and challenges faced by women in the role of“producers”of hazelnuts. In the context of the research, in-depth interviews were conducted with 20 women registered in the Farmer Registration System who are engaged in hazelnut production in Giresun. The interviewed women complained about the low prices of hazelnuts and the inadequacy of government support. The data obtained from the interviews revealed that women are generally disadvantaged compared to their male siblings in the distribution of inheritance, they experience problems in harvesting and drying due to the challenging land structure of Giresun and the extremly rainy season, and that they work double shifts due to their domestic responsibilities in addition to their responsibilities related to hazelnut production.