Mevkûfâtî'nin Mültekâ tercümesi ve şerhinin incelenmesi (Aile hukukuna dair bölümler çerçevesinde)
A study of Mevkûfâtî's translation and commentary of Multeqâ (In context of family law chapters)
- Tez No: 918938
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİD NURİ AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Fıkıh ahkamına dair eserlerin sayısı çok fazladır. Bunlar, insan hayatının hemen hemen her alanını tanzim eden eserlerdir. Namaz kılmaktan, oruç tutmaya; köle ahkamından evliliğe kadar çok çeşitli meseleleri içermektedir. Bu kitapları incelediğimiz zaman, bunları yazan âlimlerin farklı farklı metotlar takip ettiğini görmekteyiz. İşte bizim de ele aldığımız Mevkūfâtî Mehmed Efendi'nin Mültekā Tercüme ve Şerhi kitabının aile hukukuna dair bölümlerini incelerken şârihin bu mevzuları nasıl ele aldığını tetkik etmeye çalıştık. Mevkūfâtî, kitabı yazarken yeri geldiği zaman şerh ettiği metnin gerek âyet-i kerîme gerekse hadis-i şerif olan delilini getirmiş, yeri geldiği zaman mukadder suale cevap şeklinde açıklamalar getirmiş, yeri geldiği zaman izah etmeye çalıştığı meselenin zihinde daha iyi oturabilmesi için konu ile alakalı bir hâdise zikretmiş, bazen de mevzu ile alakalı külli kaideler zikretmiştir. Üç bölümden oluşan tezimizin ilk bölümünde Mevkūfâtî'nin hayatı, eserleri ve Osmanlı Devleti'ndeki şerh ve hâşiye geleneğine kısa bir bakış yaptık. İkinci bölüm de ise Mevkūfâtî'nin şerh yöntemi ile Alâüddin Haskefî'nin (ö.1088/1677) Mültekā üzerine yazdığı ed-Dürrü'l-müntekā isimli şerhinde ele aldığı yöntemi karşılaştırarak aralarındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymaya çalıştık. Üçüncü bölümde ise Mevkūfâtî'nin Mültekā şerh ve tercümesi'nde ele aldığı yöntemi detaylı bir şekilde inceledik.
Özet (Çeviri)
The number of works on the judgment of fiqh is very large. These are works that regulate almost every aspect of human life. They cover a wide range of issues from praying to fasting, from slave laws to marriage. When we examine these books, we see that the scholars who wrote them followed different methods. Here, while analyzing the chapters on family and criminal law in Mawkūfātī Mehmed Efendi's Mülteqā Translation and Commentary, we tried to examine how the commentator handled these issues. While writing the book, Mawkūfātī sometimes brought the evidence of the text he annotated, either a verse or a hadīth, sometimes gave explanations in the form of an answer to a question, sometimes mentioned a hadīth related to the subject in order to better fit the issue he was trying to explain in the mind, and sometimes mentioned general principles related to the subject. In the first part of our thesis, which consists of three chapters, a brief overview of Mawkūfātī's life, his works, and the tradition of commentary and glossing in the Ottoman Empire was made. In the second part, we compared Mawkūfātī's commentary method with the method of Alā al-Dīn Haskafī in his commentary on al-Multeqā, al-Durr al-Muntekā, and tried to reveal the similarities and differences between them. In the third part, we examined the method of Mawkūfātī's commentary and translation of al-Multeqā in detail.