Süt ve genç sürekli dişlerin endodontik tedavilerinde kullanılan kanal dolgu maddelerinin bağ dokusu üzerindeki sitotoksik etkilerinin histopatolojik ve biyokimyasal yöntemlerle sıçanlarda in vivo incelenmesi
In vivo evaluation by histological and biochemical methods of the cytotoxic effects on the connective tissue of the root canal filling materials used in the endodontic treatment of the deciduous and young permanent teeth
- Tez No: 91894
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA AKTÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Süt ve genç sürekli dişlerin endodontik tedavilerinde kullanılan kanal dolgu maddelerinin bağ dokusu üzerindeki sitotoksik etkilerinin araştırılması amacıyla kalsiyum hidroksit patı olan Kalsin, iyodoform patı olan Kri I, çinko oksit öjenol (ZOE), iyodoform + kalsiyum hidroksit patı olan Vitapex 128 polietilen tüp içine sertleşmeden uygulanarak 64 adet Sprague-Dawley sıçanın sırt bölgesinde cilt altı bağ dokusuna yerleştirilmiş, 15 ve 90 gün sonra meydana getirdikleri iltihapsal doku reaksiyonu histopatolojik ve biyokimyasal yöntemlerle incelenmiştir. Kontrol grubu olarak boş tüp kullanılmıştır. Histopatolojik incelemede doku reaksiyonları akut ve kronik iltihap hücre yoğunluğu, doku nekrozu, yabancı cisim reaksiyonu, fibrozis, kapsül oluşumu, patların rezorpsiyonu açılarından ışık mikroskobunda değerlendirilmiştir. Biyokimyasal incelemede ise dokudaki malondialdehit (MDA) miktarı Slater Yöntemi ile ölçülerek, lipit peroksidasyon derecesi belirlenmiştir. Histopatolojik araştırmanın sonucunda, 15 gün- Kalsin ve 15 gün- ZOE gruplarında orta derecede iltihapsal doku reaksiyonu saptanmış, 15 gün- Kri I ve 15 gün- Vitapex'e bağlı doku reaksiyonu belirlenmemiştir. 90 gün sonra Kalsin'in hafif-orta, Kri Fin hafî^ ZOE'nin orta derecede iltihapsal reaksiyon oluşturdukları görülmüş, Vitapex'e bağlı doku reaksiyonu saptanmamıştır. Kalsin ve ZOE gruplarında doku reaksiyonlarının zamanla azaldığı, ancak ZOE grubunda 90. günde de iltihapsal reaksiyonun devam ettiği gözlenmiş, Kri I 15-90, Vitapex 15-90 gün grupları arasında anlamlı farklılıklar belirlenmemiştir. 104Biyokimyasal araştırmanın sonucunda, ZOE 15-90 gün, Vitapex 90 gün deney gruplarında, dokudaki lipit peroksidasyon miktarının kontrol gruplarına göre daha az olduğu saptanmış, Raisin 15-90 gün, Kri I 15-90 gün, Vitapex 15 gün deney-kontrol grupları incelemelerinde dokudaki lipit peroksidasyon miktarları arasında anlamlı farklılıklar görülmemiştir. Araştırmada, kullanılan deney maddelerinin dokuda meydana getirdikleri lipit peroksidasyon miktarlarının 15. ve 90. günler arasında farklılık göstermediği, meydana gelen lipit peroksidasyon derecesinin yerleştirilen deney maddesine göre değişiklik gösterdiği, 90 gün sonra yalnızca Kri Fin Vitapex'den daha yüksek oranda lipit peroksidasyonu oluşturduğu gözlenmiştir. Histopatolojik ve biyokimyasal incelemeler sonucunda doku uyumluluğu açısından en iyi kanal patlarının sırasıyla Vitapex, Kri I, Kalsin, çinko oksit öjenol olduğu saptanmıştır. 105
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to investigate the cytotoxic effects of root filling materials used in primary and young permanent teeth on connective tissue. One-hundred and twenty-eight polyethylene tubes filled with freshly mixed calcium hydroxide paste (Cals-In), iodoform paste (Kri I), zinc oxide and eugenol (ZOE) paste and iodoform + calcium hydroxide paste (Vitapex) were implanted in the dorsal subcutaneous connective tissue of the sixty-four Sprague-Dawley rats and inflammatory tissue reactions were studied histopathologically and biochemically after 15 and 90 days. Empty tubes were used as the controls. Histopathologic tissue reaction was evaluated according to acute and chronic inflammatory cells intensity, tissue necrosis, foreign body reaction, fibrosis, capsule formation, paste resorption under light microscopy. Lipid peroxidation formation was analyzed biochemically by the measurement of tissue malondialdehyde (MDA) degree by Slater Method. At the end of histopathological investigation, moderate inflammatory tissue reactions were found on the Cals-In - 15 day and ZOE -15 day groups. No inflammatory tissue reactions were determined due to Kri 1-15 day and Vitapex- 15 day groups. Inflammatory tissue reactions observed at the end of 90 days were as follows: mild to moderate by Cals-In, mild by Kri I, moderate by ZOE. No inflammatory reaction due to Vitapex-90 day group was assessed. It was observed that the severity of tissue reactions in Cals-In and ZOE groups decreased progressively by time, but that inflammatory reaction steel continued at 90 ^ day. No significant differences were determined between 15-day group and 90-day group of Kri I and between 15-day group and 90-day group of Vitapex. 106At the end of biochemical investigation, the amount of lipid peroxidation on the tissue in ZOE 15 day - 90 day experimental groups and Vitapex 90 day experimental group have been assessed less than control groups. No significant differences were observed about the amount of lipid peroxidation on the tissue between experimental and control groups of Cals-In 15 day - 90 day, Kri 1 15 day - 90 day and Vitapex 15 day. No differences were found between 15 day - 90 day groups about the amount of lipid peroxidation occurred on the tissue by experimental materials used in this study. It was determined that the amount of lipid peroxidation occurred on the tissue depended on the type of experimental material used in the investigation, and that at the end of 90-day period, the amount of lipid peroxidation occurred by Kri I was higher than Vitapex. In conclusion, histopathological and biochemical evaluations demonstrated that the best biocompatible root canal filling materials were ranket as follows; Vitapex, Kri I, Cals-In, ZOE. 107