Çeşitli dentin bağlayıcı ajanların fiziksel özelliklerinin süt ve genç sürekli dişlerde karşılaştırılması
Comparison of physical properties of dentin bonding agents in decidious and permanent teeth
  1. Tez No: 48675
  2. Yazar: ÖZLEM SARPER (KIZILDAĞ)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEP AYTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
90 ÖZET Bu çalışmada, IV. nesil bağlayıcı ajanlardan Optibond, Scotchbond Multi Purpose ve Probond'un süt ve sürekli azı dişlerinde in vivo koşullarda kenar sızıntısı üzerine etkileri araştırılmış, in vitro koşullarda kaydırma kuvvetlerine karşı dirençleri ölçülmüş ve bağlayıcı ajanların uygulandığı dentin yüzeyleri SEM'de incelenmiştir. Sızıntı çalışmasında, 36 adet süt azı dişi ve 36 adet genç sürekli diş ( küçük azı) kullanılarak 4 grup oluşturulmuştur. Deney gruplarında 1. sınıf kavitelerin restorasyonunda kompozit reçineler ile birlikte üç farkı bağlayıcı ajan kullanılırken, kontrol grubunda yer alan kavitelerin restorasyonu ise sadece kompozit reçine ile yapılmıştır. Dişler dolgu yapımını izleyen 1. ayın sonunda çekilerek metilen mavisi boyama yöntemi ile ışık mikroskobunda incelenmiştir. Üç farklı bağlayıcı ajan kullanılan süt ve sürekli diş örneklerinde en az sızıntı değerini Optibond bağlayıcı ajan vermiştir. Kenar sızıntısı açısından ajanlar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır(p>0. 05).
Özet (Çeviri)
92 SUMMARY In this study the effects of IV. generation bonding agents(Probond.Scotchbond Multi Purpose.Optibond) on marginal leakage in decidious molar and permanent premolars was investigatedin vivo and in vitro; their shear bond strength were measturedin vitro. Also, dentin surface conditioned with dentin bonding agents were investigated under SEM. The leakage study was performed on 36 decidious molars and on 36 permanent premolars separately. These two groups had 4 undergroups, each consisting of 9 teeth. in the experimentals groups in Class I cavities three different bonding agents were used under composite fillings, but in the control group no bonding agent was applied. After one month the teeth were extracted and investigated under light microscope after they were treated with methylen blue method.