Ekonomik büyümenin finansal temelleri: Türkiye ve Malezya'da İslami bankacılığın rolü üzerine bir araştırma
Financial foundations of economic growth: A study on the role of Islamic banking in Turkey and Malaysia
- Tez No: 918940
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İslami bankacılık, yalnızca bir finans modeli değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal adaleti teşvik eden bütüncül bir sistemdir. Faizsiz finans ilkelerine dayanan bu yaklaşım, risk paylaşımını esas alarak gelir eşitsizliklerini azaltmayı ve ekonomik aktiviteleri daha kapsayıcı hale getirmeyi amaçlar. Ancak bu sistemin ekonomik büyümeye olan katkısı, ülkelerin finansal altyapılarının sağlamlığı, kaynak yönetimindeki etkinlik ve uygulanan politikalarla doğrudan ilişkilidir. Bu bağlamda çalışmanın amacı İslami bankacılık ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin Türkiye ve Malezya ülkeleri için incelenmesidir. Çalışmada 2010:Q1-2024:Q1 dönemine ilişkin çeyreklik veri seti kullanılarak; GSYİH bağımlı değişken İslami bankaların varlıkları, toplanan ve kullandırılan fonları ise bağımsız değişken olarak seçilerek ARDL sınır testi yöntemi uygulanmıştır. Ayrıca aralarındaki nedensellik ilişkisini belirleyebilmek adına Granger Nedensellik testi uygulanmıştır. Sonuç olarak Türkiye'de uzun dönemde kullandırılan ve toplanan fonların ekonomik büyüme üzerinde negatif ve anlamlı, varlıkların ise pozitif ve anlamlı etkisinin olduğu tespit edilirken, Malezya'da toplanan fonların ekonomik büyümeye etkisinin negatif olduğu ancak varlıklarının pozitif şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Granger nedensellik testi sonucuna göre ise hem Türkiye'de hem de Malezya'da İslami bankacılıktan ekonomik büyümeye doğru nedensellik ilişkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamic banking is not merely a financial model but also a holistic system that promotes economic and social justice. Rooted in the principles of interest-free finance, this approach emphasizes risk-sharing to reduce income inequalities and make economic activities more inclusive. However, the contribution of this system to economic growth is directly linked to the robustness of a country's financial infrastructure, efficiency in resource management, and implemented policies. In this context, the aim of the study is to examine the relationship between Islamic banking and economic growth in Turkey and Malaysia. Using quarterly data from the period 2010:Q1 to 2024:Q1, the study employs Gross Domestic Product (GDP) as the dependent variable, while the total assets, financing and funding by Islamic banks are selected as independent variables. The ARDL bounds testing method is applied, and Granger causality testing is conducted to determine the direction of causality between the variables. The results reveal that in Turkey, funds disbursed and collected by Islamic banks have a significant and negative impact on economic growth in the long run, while the banks' assets have a significant and positive effect. In Malaysia, the funds collected by Islamic banks negatively influence economic growth, whereas their assets positively contribute to growth. Furthermore, the Granger causality test indicates a causal relationship from Islamic banking to economic growth in both Turkey and Malaysia.