TYT 800.000 baraj uygulamasının Güzel Sanatlar Lisesi (GSL), Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Müzikoloji Bölümü ve Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı (ABD) öğrencilerinin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
Evalution of the TYT 800.000 threshold application in line with the opinions of Fine Arts High Scool, Faculty of Fine Arts Musicology Department and Faculty of Education Music Education department students
  1. Tez No: 918941
  2. Yazar: HÜLYA YEGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
TYT 800.000 barajı müzik öğretmenliği programlarının özel yetenek sınavı girişinde ilk olarak 2020 yılında uygulamaya konulmuş olup, TYT' den en düşük 800.000'inci sıraya sahip öğrencilerin özel yetenek sınavına girebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı; TYT 800 bin baraj uygulamasının GSL, GSF Müzikoloji Bölümü ve Müzik Eğitimi ABD öğrencilerinin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesidir. Çalışma nitel bir fenomenoloji çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya on GSL, on GSF Müzikoloji Bölümü ve on Müzik Öğretmenliği Bölümü öğrencisi katılmıştır. Çalışmanın verileri tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, TYT 800.000 barajının Eğitim Fakültelerine başvurularda azalmaya yol açtığını, GSL öğrencilerinin mesleki hedeflerini gerçekleştirme konusunda yeterince desteklenmediğini ve eğitimde fırsat eşitliği ilkesine aykırı bir durum yarattığını göstermektedir. Gelecekte, benzer araştırmaların farklı illerde gerçekleştirilmesi, konunun daha geniş bir perspektifte ele alınmasına ve uygulamalardaki iyileştirme süreçlerine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The TYT 800,000 threshold was first implemented in 2020 for the special talent exam entry of music teaching programs, and allows students with the lowest 800,000th rank in TYT to take the special talent exam. The purpose of this study; TYT 800 thousand threshold application is evaluated in line with the opinions of GSL, GSF musicology department and music education USA students. The study was designed as a qualitative phenomenology study. Ten GSL, ten GSF musicology department and ten music teaching department students participated in the study. As a result, TYT shows that the 800,000 threshold leads to a decrease in applications to Education Faculties, GSL students are not adequately supported in achieving their professional goals, and creates a situation contrary to the principle of equality of opportunity in education. Conducting similar research in different provinces in the future will contribute to addressing the issue from a broader perspective and improving the application processes.