6. sınıf matematik dersinde dijital okuryazarlığın ve akademik başarının geliştirilmesinde ters-yüz edilmiş sınıf modelinin kullanılması
Using the flipped classroom model to improve digital literacy and academic achievement in 6th grade mathematics course
- Tez No: 918939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Çalışmanın amacı altıncı sınıf açılar, alan ölçme ve çember konularının öğretiminde teknoloji destekli ters-yüz edilmiş sınıf modelinin 6. Sınıf öğrencilerinin dijital okuryazarlıklarını ve başarılarını geliştirmede ve öğretimde karşılaşılan sorunları gidermede uygulanan eylem araştırmasının sonuçlarını değerlendirmektir. Araştırmanın katılımcıları 2023-2024 eğitim öğretim yılında bahar döneminde Bitlis ilindeki ortaokullarda öğrenim gören 6. Sınıflar arasından amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılarak seçilmiştir. Geometri başarı testi geliştirme aşamasında 262 (145 Kız, 117 Erkek) öğrenci örnekleme dâhil edilirken, eylem araştırması sürecinde 18 (10 Kız, 8 Erkek) öğrenciyle uygulamalar yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama araçları olarak araştırmacılar tarafından geliştirilmiş Geometri Başarı (GB) Testi, Pala ve Başıbüyük (2020) tarafından geliştirilmiş Dijital Okuryazarlık Ölçeği (DOY), demografik bilgi formu, görüşme formu, senaryolar, araştırmacı günlüğü, öğretmen-öğrenci günlükleri ve ürünleri kullanılmıştır. Araştırmanın eylem süreci altı haftalık bir döngü ve dokuz senaryo (eylem planı) olarak gerçekleştirilmiştir. Eylem araştırması öncesinde öğrencilerin mevcut durumunu belirlemek için odak grup görüşmeleri yapılmış, bu görüşmeler temel alınarak DOY'yi ve GB'yi geliştirmeye yönelik senaryolar oluşturulmuş ve öğrencilere uygulanmıştır. Etkinliklerde ve senaryolarda ters-yüz edilmiş sınıf uygulamaları ve videoları, sanal manipülatifler, dijital oyunlar, etkileşimli videolar, EBA dijital materyalleri, WhatsApp sosyal medya platformu ve dijital ödev uygulamaları kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler içerik analizi ve t-testi kullanarak değerlendirilmiştir. Araştırmada GB testinin ve eylem senaryolarının geçerliliği için matematik eğitimi alanında uzman akademisyenlerin görüşlerine başvurulmuştur. Güvenirliğin sağlanması için katılımcılarla uzun süreli etkileşim, sürekli gözlem, öğrenme sürecini çeşitlendirme, katılımcıların dürüstlüğünü destekleyici uygulamalar, yeri geldikçe tekrarlı sorgulamalar, katılımcılar ile kısa aralıklı toplantılar ve her bir veri seti için kodlayıcılar arası güvenilirlik katsayısı hesaplamanması yöntemleri kullanılmıştır. DOY ölçeği ve GB testleriyle katılımcıların senaryolardan önceki ve sonraki algıları ve başarı düzeyleri değerlendirilmiştir. Eylem sonrası puanlar genel anlamda değerlendirildiğinde hem tüm alt boyutlar için hem de DOY'nin bütünü için artış göstermiş, orta düzey ve üzerine çıkmıştır. Eylem araştırması yapılan grubunun DOY son test ortalamasının ön test ortalamasına göre daha yüksek olduğu göze çarpmaktadır. Ayrıca DOY ön ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olduğu ve yüksek düzeyde etkinin bulunduğu görülmüştür. GB genel puanları için bir öğrenci orta düzeye diğer öğrenciler ise iyi düzey ve üstüne çıkmışlardır. Sonuçlar değerlendirildiğinde GB son test ortalamasının ön test ortalamasına göre daha yüksek olduğu göze çarpmaktadır. Ayrıca GB ön ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olduğu ve yüksek düzeyde etkinin bulunduğu görülmüştür. Bir diğer ifadeyle gerçekleştirilen eylem planının DOY ve GB üzerindeki verimliliği kanıtlanmıştır. Ayrıca eylem araştırması sürecinde ve sonunda yapılan görüşmeler ile katılımcıların ters-yüz öğrenme süreci hakkındaki gelişimlerine dönük görüşleri ele alınmıştır. Genel anlamda ters-yüz öğrenmenin olumlu katkıları noktasında bilişsel anlamda beceri ve bilgi kazanımı, duyuşsal anlamda eğlence, heyecan ve motivasyon artışı önemli görülmüştür. Hem öğrenciler hem de araştırmacı öğretmen anlamlı öğrenmelerin oluştuğunu, aktif rol aldıklarını, hız kazandıklarını, bireysel ve grupla öğrenmede avantaj sağladıklarını, heryerde öğrenmeyi sağladığını, pekiştirmenin arttığını, yardımlaşma ve rekabeti sağladığını, dijital materyallerle zenginleşmeyi sağladığını, iletişimi güçlü hale getirdiğini, öz güveni artırdığını ve zaman kazandırdığını belirtmişlerdir. Katılımcılar ters-yüz öğrenme sürecinde internet, erişim ve cihaz gibi altyapı problemleri yaşamışlardır ancak eylem araştırması planları sayesinde bu sorunlar çözülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre ilgili eylem araştırmasının önlem planlarıyla birlikte geometri öğrenme alanıyla beraber diğer öğrenme alanlarında veya disiplinlerde uyarlanarak kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the results of the action research applied to improve the digital literacy and achievement of the students of the technology supported flipped classroom model in teaching sixth grade angles, area measurement and circle subjects and to eliminate the problems encountered in teaching. The participants of the study were selected from 6th graders studying in secondary schools in Bitlis province in the spring semester of the 2023-2024 academic year using criterion sampling from purposeful sampling methods. While 262 students (145 girls, 117 boys) were included in the sample during the development phase of the geometry achievement test, applications were carried out with 18 students (10 girls, 8 boys) during the action research process. The Geometry Achievement Test developed by the researchers, Digital Literacy Scale (DLS) developed by Pala and Başıbüyük (2020), demographic information form, structured interview form, scenarios, researcher diary, teacher-student diaries and products were used as data collection tools. The action process of the research was carried out in a six-week cycle and nine scenarios (action plans). Prior to the action research, focus group interviews were conducted to determine the current situation of the students, and based on these interviews, scenarios were created and applied to the students to improve ELA and CK. Flipped classroom applications and videos, virtual manipulatives, digital games, interactive videos, EBA digital materials, WhatsApp social media platform and digital homework applications were used in the activities and scenarios. The data obtained in the study were evaluated using content analysis and t-test. In the study, the opinions of academicians who are experts in the field of mathematics education were consulted for the validity of the GB test and action scenarios. In order to ensure reliability, long-term interaction with the participants, continuous observation, diversification of the learning process, practices that support the honesty of the participants, repeated questioning when necessary, short interval meetings with the participants, and calculation of inter-coder reliability coefficient for each data set were used. The perceptions and achievement levels of the participants before and after the scenarios were evaluated with the DOY scale and GB tests. When the post-action scores were evaluated in general terms, they increased both for all sub-dimensions and for the DOY as a whole, and reached the middle level and above. It is noteworthy that the post-test mean of DOY of the action research group was higher than the pre-test mean. In addition, it was observed that there was a significant difference between the DOY pre and post-test mean scores and that there was a high level of effect. For the GB general scores, one student reached the intermediate level and the other students reached the good level and above. When the results are evaluated, it is noteworthy that the mean of the post-test was higher than the mean of the pre-test. In addition, it was observed that there was a significant difference between the mean scores of the pre-test and post-test and that there was a high level of impact. In other words, the efficiency of the action plan on FDI and GB has been proven. In addition, interviews to be conducted during and at the end of the action research process addressed the participants' views on the development of the flipped learning process. In general terms, the positive contributions of flipped learning were cognitive skills and knowledge acquisition, affective fun, excitement and increased motivation. Both the students and the researcher teacher stated that meaningful learning occurred, they took an active role, gained speed, gained advantages in individual and group learning, provided learning everywhere, increased reinforcement, provided cooperation and competition, provided enrichment with digital materials, strengthened communication, increased self-confidence and saved time. Participants experienced infrastructure problems such as internet, access and devices during the flipped learning process, but these problems were solved thanks to the action research plans. According to the results obtained, it is recommended that the related action research be adapted and used in other learning areas or disciplines along with the geometry learning area with precaution plans.