Elektrik dağıtım şirketlerinin bakım operasyonları için araç güzergâh optimizasyonu
Vehicle route optimization for maintenance operations of electricity distribution companies
  1. Tez No: 918957
  2. Yazar: VEYSİ KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İZZETTİN HAKAN KARAÇİZMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araç rotalama problemleri, bir veya daha fazla aracın, belirli duraklar arasında en uygun rotayı izlemesini amaçlayan matematiksel bir optimizasyon problemidir. Bu problemler, özellikle lojistik ve operasyonel süreçlerin iyileştirilmesine yönelik birçok alanda yaygın şekilde uygulanmaktadır. Üretim sektöründeki depo yönetimi, sevkiyat, dağıtım ve kargo operasyonları araç rotalama problemlerinin başlıca kullanım alanları arasında yer almakla birlikte, bu problemler hizmet sektöründe de önemli bir rol oynamaktadır. Hizmet sektöründeki enerji alanı, araç rotalama tekniklerinin etkin bir şekilde kullanılabileceği bir diğer önemli sektördür. Bu çalışmada, enerji sektöründe faaliyet gösteren bir elektrik dağıtım şirketinin bakım süreçlerinde gerçekleştirdiği operasyonlar ele alınmıştır. Şirketin bakım faaliyetlerini yürüttüğü lokasyonlar belirlenmiş ve bu lokasyonlara ilişkin mesafe matrisleri oluşturulmuştur. Söz konusu problem, çoklu araç rotalama problemi olarak modellenmiş ve çözüm için bir matematiksel model oluşturulmuştur. Oluşturulan model, karışık tam sayılı programlama yaklaşımıyla formüle edilmiş ve GAMS yazılımı kullanılarak çözülmüştür. Ancak, matematiksel modelin yüksek boyutlu matrisler üzerinde çalışırken performansının düştüğü tespit edilmiştir. Bu sorunun üstesinden gelebilmek amacıyla, Dijkstra Algoritması'ndan ilham alınarak yeni bir sezgisel yöntem geliştirilmiştir. Çalışma sonunda, önerilen sezgisel yöntem ile elde edilen sonuçlar karışık tam sayılı programlama modeli ile karşılaştırılmış ve her bir problem durumu için en uygun çözüm yöntemleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vehicle routing problems are mathematical optimization problems that aim to ensure that one or more vehicles follow the most appropriate route between certain stops. These problems are widely applied in many areas, especially for the improvement of logistics and operational processes. While warehouse management, shipping, distribution and cargo operations in the manufacturing sector are among the main areas of use of vehicle routing problems, these problems also play an important role in the service sector. The energy sector in the service sector is another important sector where vehicle routing techniques can be used effectively. In this study, the operations carried out by an electricity distribution company operating in the energy sector during maintenance processes were discussed. The locations where the company carried out maintenance activities were determined and distance matrices related to these locations were created. The problem in question is modeled as a multi-vehicle routing problem and a mathematical model is created for the solution. The created model was formulated with a mixed integer programming approach and solved using the GAMS software. However, it was determined that the performance of the mathematical model decreased when working on high-dimensional matrices. In order to overcome this problem, a new heuristic method was developed inspired by Dijkstra's Algorithm. At the end of the study, the results obtained with the proposed heuristic method were compared with the mixed integer programming model and the most appropriate solution methods were suggested for each problem situation.