Oya Baydar'ın 'Kedi Mektupları' ve Faruk Duman'ın 'İncir Tarihi' adlı eserlerinin ekoleleştiri bağlamında incelenmesi
An analysis of Oya Baydar's 'Kedi Mektupları' and Faruk Duman's 'İncir Tarihi' in the context of ecocriticism
  1. Tez No: 918962
  2. Yazar: KADRİYE REYHAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Geçmişten günümüze çevre ve doğa edebî metinlerin birçoğunda önemli bir yer teşkil etmektedir. İlk çağlardan beri insan ve doğa arasında faydaya dayalı bir ilişki oluşmuştur. Ancak insan doğayı kendi menfaatleri uğruna tahakküm altına almaya başladığından beri tüm dünyayı ilgilendiren hızlı nüfus artışı, iklim değişikliği, küresel ısınma, nükleer savaşlar gibi birçok yıkıcı sonuç meydana gelmiştir. Bunun sonucunda, insanlarda çevre bilinci oluşmaya başlamıştır. İnsanlarda farkındalık yaratmak amacı ile edebî metinlerde de bu tür sorunlara yer verilmeye başlamıştır. Ekoeleştiri kuramının ortaya çıkma serüveni de bu şekilde başlanmıştır.“Ekoeleştiri”kavramını ilk kez 1978 yılında William Rueckert'in“Edebiyat ve Ekoloji: Bir Ekoeleştiri Deneyi”adlı makalesinde ortaya atılmıştır. Ekoeleştiri kuramının oluşmasında önemli rol oynayan“Derin Ekoeleştiri”,“Toplumsal Ekoloji ve Eko- marksizim”,“Ekofeminizm”,“Heideggerci Ekofelsefe”ve“Ekoeleştiride Hayvan Çalışmaları”yaklaşımları ışığında incelenmiştir. Bu çalışma, ekoeleştirinin geçmişten günümüze kadar yaşanan gelişmeleri incelenerek, Faruk Duman'ın İncir Tarihi adlı romanı ve Oya Baydar'ın Kedi Mektupları adlı romanı ekoeleştiri bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, environment and nature have an important place in many literary texts. A beneficial relationship has existed between humans and nature since ancient times. However, since humans began to exploit nature for their own interests, many devastating consequences have occurred that concern the whole world, such as rapid population growth, climate change, global warming and nuclear wars. As a result, people started to become environmentally conscious. Such problems have begun to be included in literary texts in order to raise awareness among people. This is how the adventure of the emergence of the concept of ecocriticism began. The concept of“Ecocriticism”was first put forward in 1978 by William Rueckert in his article“Literature and Ecology: An Ecocritic Experiment”. It was examined in the light of the approaches of“Deep Ecocriticism”,“Social Ecology and Eco-marxism”,“Ecofeminism”,“Heideggerian Ecophilosophy”and“Animal Studies in Ecocriticism”, which played an important role in the formation of the concept of ecocriticism. This study examines the developments of ecocriticism from past to present and examines Faruk Duman's novel İncir Tarihi and Oya Baydar's novel Kedi Mektupları in the context of ecocriticism.