Türkiye'de üniversitelerde risk odaklı kalite uygulamalarının iç kontrol sisteminin etkinliği açısından değerlendirilmesi: Nitel bir araştırma
Assessment of risk based quality practices in Turkish universities in terms of the efficiency of the internal control system: A Qualitative research
  1. Tez No: 918963
  2. Yazar: YASİN REYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KOÇSOY, DOÇ. DR. FATMA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de üniversitelerde uygulanan risk odaklı kalite yönetimi uygulamalarının iç kontrol sistemlerinin etkinliği üzerindeki etkisini incelemektedir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak yürütülen çalışmada, fenomenolojik desen benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler tercih edilmiştir. Üniversitelerde iç kontrol ve kalite yönetim sistemlerinden sorumlu yöneticiler ve denetçilerle gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen veriler tematik olarak sınıflandırılmıştır. Araştırma bulguları, risk odaklı kalite uygulamalarının iç kontrol süreçlerine önemli katkılar sağladığını göstermektedir. Çalışma kapsamında beş ana tema belirlenmiştir: kalite, iç kontrol ve risk odaklılık kavramları; mevcut uygulamaların değerlendirilmesi; iç kontrol sistemlerine etkiler; sürdürülebilirlik; entegrasyon sürecindeki zorluklar. Katılımcılar, uygulamaların iç kontrol sistemlerinin etkinliğini artırdığını ancak bürokratik engeller, kaynak yetersizliği ve çalışan motivasyonu gibi sorunlarla karşılaşıldığını belirtmiştir. Bu çalışma, üniversitelerde iç kontrol ve kalite yönetim sistemlerinin entegrasyonuna yönelik önemli bulgular sunmakta ve bu alandaki literatüre katkı sağlamaktadır. Elde edilen sonuçlar, iç kontrol sistemlerinin etkinliğini artırmaya yönelik politika ve uygulamaların geliştirilmesine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of risk-based quality management practices on the effectiveness of internal control systems in Turkish universities. The research was conducted using a qualitative method with a phenomenological design, and semi-structured individual interviews were employed as the data collection tool. Interviews were conducted with university administrators and auditors responsible for internal control and quality management systems, and the collected data were thematically classified. The research findings indicate that risk-based quality practices make significant contributions to internal control processes. Five main themes were identified: concepts of quality, internal control, and risk-based approach; evaluation of current practices; effects on internal control systems; sustainability; and challenges in integration. Participants noted that these practices enhance the effectiveness of internal control systems but also face challenges such as bureaucratic barriers, resource constraints, and employee motivation issues. This study presents significant findings on the integration of internal control and quality management systems in universities and contributes to the literature in this field. The results provide valuable insights for developing policies and practices aimed at improving the effectiveness of internal control systems.