Tip I diabetli hastalarda T lenfosit subpopulasyonlarının immünohistokimyasal olarak incelenmesi
Immunohystochemical analysis of T lymphocytes subpopulations in type I diabetes mellitus patients
- Tez No: 91898
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
-92- ÖZET Tipi DM, benzer mikrobiyal dental plak varlığında, sistemik olarak sağlıklı olan bireylere göre periodontal hastalıkların daha sık ve şiddetli izlendiği konusunda bilgilerin olduğu ve bir risk faktörü olarak kabul edilen, metabolik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık grubunda yer alan bireylerin dişeti dokularındaki lokal immün sistemin hücresel düzeyde incelendiği ve bu sonuçların kontrol grupları ile karşılaştırıldığı çalışmalara literatür taramasında rastlanmamıştır. Bu bilgiler doğrultusunda, çalışmamızda Tipi DM'lu hastaların periodontal sağlıklarını, dişeti biyopsi örneklerindeki T lenfosit subpopülasyonlarını ve periodontal tedavinin bu lenfositler üzerindeki etkisini araştırmayı ve bu sonuçlan benzer periodontal bulgulara sahip sistemik sağlıklı bireylerinki ile karşılaştırmayı hedefledik. Bu amaçla 28 Tipi DM'lu (16 periodontitis, 12 gingivitis) ve 23 sistemik olarak sağlıklı (12 periodontitis, 11 gingivitis) birey çalışmaya dahil edildi. Bireylerden başlangıçta ağızdaki mevcut dişlerinin 4 bölgesinden olmak üzere Pil (Löe-Silnes), Gl (Silnes-Löe), CD değerleri alındı. Her bireyin en derin cep derinliğine sahip bölgesinde standart biyopsi örnekleri elde edilerek immünohistokimyasal ve histopatholojik incelemelerin yapılması amacı ile takibe alındılar. Daha sonra gerekli periodontal tedavileri verilerek bireylerden tedavi sonrasına ait klinik değerleri (Pil, Gl, CD) ve dişeti biyopsi örnekleri alındı.-93- Sonuç olarak, Pil ve Gl değerleri açısından Tipi DM'lu hastalarla sağlıklı bireyler arasında bir fark bulunamazken (p>0.05) CD değerinin Tipi DM'lu hastalarda sağlıklı bireylere göre daha yüksek olduğu bulgulandı. CD4+/CD8+ oranı SSG grubuyla karşılaştırıldığında Tipi DMP grubunda daha yüksekti. Bu oranın SSP ve Tipi DMG gruplarında azaldığı bulgulandı. Hiç bir klinik değerle CD4+/CD8+ oranı arasında korelasyon saptanamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
-94- SUMMARY Type I DM is reported to be a metabolic disorder which enhances the severity and prevalence of periodontal diseases in the presence of microbial dental plaque and is accepted as a risk factor, compared to the systemically healty individuals. The mechanisms of the local immune responses of this patients at moleculer level including the comparison to the systemically healthy control groups, has not been investigated before. In this regard, the aim of this study was to observe the distrubition of T cell subpopulation in the gingival biopsies and the periodontal status of patients diagnosed with Type I diabetes mellitus and to compare the results with the otherwise healthy patients who have the similar clinical status. For this aim, 28 Type 1 DM (16 periodontitis, 12 gingivitis) and 23 systemically healthy (12 periodontitis, 11 gingivitis) were recruited for the study. The Pll, Gl and probing depth measurements from 4 different sites of the teeth were performed at the baseline. The standardized biopsy samples were obtained from the deepest periodontal pocket of each patient and immunohistochemical and histopathologic evaluations were caried out. After performing the periodontal therapy, the clinical indices and gingival biopsies were repeated.-95- As a result, while there was not any significant difference in Pll and Gl values between Type 1 DM and systemically healthy controls. The pocket depth was significantly increased in Typel DM patients. The ratio of CD4+/CD8+ in Type 1 DMP was found higher compared to the SSG group. The ratio of CD4+/CD8+ was decreased in both SSP and Type 1 DMG group. There was not any significant correlation between the clinical variables and CD4+/CD8+ ratio.