Tarih ders kitaplarında Tımar Sistemi
Timar system in 10th grade history textbooks
  1. Tez No: 918990
  2. Yazar: FİKRİYE KIYICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Osmanlı Devleti, kuruluşundan itibaren fetihler yoluyla genişleyerek farklı ekonomik ve kültürel özelliklere sahip toplumları bir araya getirmiştir. Genişleyen bu toprakların idaresini sağlamak ve ekonomik olarak değerlendirilmesini mümkün kılmak amacıyla, tarihteki diğer sistemlerden de ilham alınarak“Tımar Sistemi”uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Osmanlı Devleti'nin özellikle klasik döneminde önem taşıyan Tımar Sistemi'nin tarih ders kitaplarına ve tarih dersi öğretim programına nasıl yansıdığını ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmış; Türkiye'deki 10. sınıf tarih ders kitapları ve tarih öğretim programı, doküman incelemesi ve betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu çalışma, Tımar Sistemi'nin ders kitaplarında toplumsal ve ekonomik etkilerinin göz ardı edilerek yalnızca Osmanlı Devleti'nin merkezi otoritesini güçlendiren bir yapı olarak sunulduğunu ortaya koymaktadır. Bu tek boyutlu yaklaşım, öğrencilerin çok boyutlu düşünme ve eleştirel bakış açısı geliştirmesini engellemektedir. Ders kitaplarının bilimsel doğruluğunu artırmak, görsel destekleri çoğaltmak ve eleştirel düşünme etkinlikleri eklemek önerilmektedir. Bu iyileştirmeler, öğrencilerin tarihî olayları daha kapsamlı değerlendirmelerine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Since its foundation, the Ottoman Empire expanded through conquests and brought together societies with different economic and cultural characteristics. To ensure the administration and economic utilization of these expanding lands, the“Tımar System”was introduced, inspired by other systems in history. The aim of this study is to reveal how the Tımar System, which was especially important in the classical period of the Ottoman Empire, was reflected in history textbooks and history curriculum. A case study, one of the qualitative research methods, was used in the study; 10th grade history textbooks and history curriculum in Turkey were analyzed through document analysis and descriptive analysis method. This study reveals that the Tımar System is presented in textbooks only as a structure that strengthens the central authority of the Ottoman Empire, ignoring its social and economic effects. This one-dimensional approach prevents students from developing multidimensional thinking and a critical perspective. It is recommended to improve the scientific accuracy of the textbooks, to increase visual aids and to add critical thinking activities. These improvements will contribute to students' more comprehensive evaluation of historical events.