Ortaokul öğrencilerinin matematik kaygı düzeyleri ve matematik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between middle school students' mathematics anxiety levels and mathematics attitudes
- Tez No: 918993
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ortaokul öğrencilerinin matematik dersine karşı kaygı düzeyleri ve matematik tutumları arasındaki ilişkinin Niğde ili örneği bağlamında belirlenmesidir. Çalışma 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında korelatif araştırma modeli temelinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan veriler Niğde merkezindeki ortaokullarda eğitimlerine devam eden öğrencilerinden toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunda 106 (%49,5) kız, 108 (%50,5) erkek öğrenci bulunmaktadır. Demografik bilgiler bakımından öğrencilerin 36'sı (%17) 5. Sınıf, 44'ü (%21) 6. Sınıf, 68'i (% 32) 7. Sınıf ve 66'si (% 30) 8. Sınıfta eğitimlerine devam etmektedir. Öğrencilerin anne eğitim düzeyine göre dağılımları incelendiğinde 47 (% 22) öğrencinin annesi ilkokul, 51 (%23,8) öğrencinin annesi ortaokul, 66 (% 30,8) öğrencinin annesi lise ve 50 (%23,4) öğrencinin annesi ise üniversite mezunudur. Katılımcı öğrencilerin babalarının eğitim durumlarına göre ise 23'ünün (% 10,7) ilkokul, 40'ının (% 18,7) ortaokul, 76'sının (% 35,5) lise ve 75'inin (% 35) üniversite mezunu olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin 186'sının (% 86,9) kendisine ait bir odası bulunmaktayken 28'inin (% 13,1) kendisine ait odası bulunmamaktadır. Öğrencilerin haftalık matematik dersi çalışma süreleri incelendiğinde 12'sinin (% 5,6) hiç çalışmadığı, 101'inin (% 47,2) 1-3 saat, 69'unun (% 32,2) 4-6 saat ve 32'sinin (% 15,5) 7 saat ve üzeri sürelerde çalıştıkları tespit edilmiştir. Son olarak, öğrencilerin 181'i (% 84,6) ders çalışmak için teknolojik bir cihaz kullanırken, 33'ü (% 15,4) her hangi bir teknolojik cihaz kullanmamaktadır. Araştırma sonucunda, ortaokul öğrencilerinin matematik kaygısı ile matematik tutumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the relationship between secondary school students' anxiety levels and attitudes towards mathematics in the context of the Niğde province sample. The study was carried out in the 2022-2023 academic year on the basis of the correlative research model. The data used in the study were collected from students continuing their education in secondary schools in Niğde center. The study group of the research includes 106 (49.5%) female and 108 (50.5%) male students. In terms of demographic information, 36 (17%) of the students are in the 5th grade, 44 (21%) are in the 6th grade, 68 (32%) are in the 7th grade and 66 (31%) are in the 8th grade who continues his/her education in the classroom. When the distribution of students according to their mother's education level is examined, the mothers of 47 (22%) students are primary school graduates, the mothers of 51 (23.8%) students are secondary school graduates, the mothers of 66 (30.8%) students are high school graduates and the mothers of 50 (23.4%) students are university graduates. According to the educational status of the participating students' fathers, 23 (10.7%) were primary school graduates, 40 (18.7%) were secondary school graduates, 76 (35.5%) were high school graduates and 75 (35%) were university graduates. While 186 (86.9%) of the students have their own room, 28 (13.1%) do not have their own room. When the students' weekly mathematics course study time was examined, it was seen that 12 of them (5.6%) did not study at all, and 101 of them (47.2%) studied for 1-3 hours. Additionally, it was determined that 69 of them (32.2%) worked for 4-6 hours and 32 of them (15.5%) worked for 7 hours or more. Finally, while 181 (84.6%) of the students use a technological device to study, 33 (15.4%) do not use any technological device. As a result of the research, it was concluded that there was a statistically significan trelationship between secondary school students' mathematics anxiety and mathematics attitude.