Değişik ameloblastoma tiplerinde nükleer morfometri ve DNA analizinin karşılaştırılması
Comparement of nuclear morphometry and DNA analysis of different kinds of ameloblastomas
- Tez No: 91900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SİNAN AYDINTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Odontojen tümörlerin içerisinde en yaygın görülen ameloblastomas benign olmakla birlikte lokal agresif davranış gösterirler. Diğer taraftan bazı ameloblastomalar malign davranışın histolojik özelliklerini gösterebilir, metastaz yapabilirler. Tanıları ve tedavilerinde karşılaşılan güçlükler nedeniyle Ağız ve Çene Cerrahları için sıkça problemlere neden olabilmektedirler. Ameloblastomaların hangi tiplerinin daha agresif olduğu, hangi lokalizasyon ve yaş gruplarında daha kötü prognoz gösterdikleri konusunda değişik spekülasyonlar olmasına karşın somut bir fikir birliği yoktur. Bu durumda farklı davranış gösterebilecek birçok tümörde benzer tedavi protokollleri uygulanmakta, bu da bazı tümörler için yetersiz kalmaktadır. Önemli bir morfometrik yöntem olan; DNA içeriğinin akım ve görüntü sitometrisi ile yapılan ölçümleri, benign ve malign neoplazmaların ayırımında önemli katkılar sağlayabilmektedir. Değişik ameloblastoma tiplerinde DNA içeriği konusunda somut bir bilgimiz yoktur. Bu konuda nicel bilgilerin elde edilmesi, hastalığın prognozunda histolojik parametrelerin tamamlayıcısı olabilecektir. Bu tez çalışmasının amacı, objektif ve yinelenebilir bir yöntem olan görüntü analizi kullanılarak histolojik olarak farklı tipteki ameloblastomaların nükleer morfometrik özelliklerinin ve DNA ploidisinin incelenmesi ve bunların klasik histolojik faktörlerle ilişkisinin değerlendirilmesidir. Değişik merkezlerden elde edilen 26 ameloblastomanın parafin bloklarından alınan kesitlerden nükleus süspansiyonu hazırlanmış ve örnekler Feulgen yöntemiyle boyanmıştır. DNA içeriğin belirlenmesi ve morfometrik özelliklerin ölçülmesi için görüntü analizi yöntemi kullanılmıştır. Değişik histopatolojik tipteki ameloblastomaların Dİ arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bununla birlikte malignitenin bazı histopatolojik özelliklerine sahip olan ameloblastomaların bazıları diploid bazıları da aneuploid olarak bulunmuştur. Histopatolojik olarak özellik arz eden; proliferasyon gösteren, sellüleritenin arttığı, tabakalanmanın belirginleştiği ve mitotik aktivitenin fazla görüldüğü olgularda görüntü analizi ile DNA içeriğinin belirlenmesi ameloblastomanın biyolojik davranışının nasıl olacağının önceden belirlenmesinde çok değerli veriler oluşturabilmektedir. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ameloblastomas, one of the most common odontogenic tumors, behave as benign locally aggressive. Some of the ameloblastomas on the other hand, show histologic features of malignancy and may metastasize. Ameloblastomas, could be a trouble for Oral Maxillofacial Surgeons because of the difficulty to diagnose and to treat. There is no consensus about what kind of ameloblastomas are more aggressive and if the bad prognose depends on their localization and age, smiliar treatment protocols used in many tumors showing different behaviours, are inadequate for some of them. An important morphometric technique in the distinction of benign and malignant neoplasmas, is formed by the measurements made with the flow and image cytometry of DNA content. We have no concrete information about the DNA content in various types of ameloblastoma. Quantitative information in this subject, may complete the histological parameters in the prognosis of ameloblastomas in a objective way. The aim of our study is to examine the nuclear morphometric characters and DNA ploidies of the histologicaly different types of ameloblastoma with image analysis, which is an objective and repeatable technique and to compare the findings with the classical histological factors. Nucleus suspentions were prepeared and Feulgen-stained from the paraffin- embedded sections of 26 ameloblastomas which were obtained from various medical centers. Determination of nuclear DNA content and measurement of morphometric features presented by image analysis. No significant difference in ploidy between the histopathologically of different ameloblastomas was demonstrated. Ameloblastomas which show the histologic features of malignancy on the other hand presented diploid and aneuploid patterns. Determination of DNA content of ameloblastomas having the histological features of malignancy like increased proliferative activity, highcellularity, increased mitotic activity and showing evident stratification by image analysis may be a valuable data to predict the biological behaviour of ameloblastomas. 69