Paternalist devlet anlayışı çerçevesinde günah vergileri: Türkiye ve OECD ülkeleri değerlendirmesi
Sin taxes within the paternalistic state framework: An Assessment of Turkey and the OECD countries
  1. Tez No: 919016
  2. Yazar: MURATHAN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE YILDIZ ŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Paternalist devlet anlayışı devletin vatandaşlarının sağlığını, refahını ve güvenliğini tesis etme amacını, bir babanın çocuklarına olan yaklaşımını örnek alarak gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Günah vergileri ise bu bağlamda hayat bulan politikalardır. Günah vergileri ile toplum sağlığına zararlı ve çeşitli yollarla ekonomik zarara yol açan ürünlerin tüketiminin engellenmesi, bu ürünlerin tüketiminden doğan sosyal maliyetlerin tüketenlere yüklenmesi neticesinde içselleştirilmesi ve kamusal gelir sağlamak amaçlanmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmada; tütün, alkol ve şekerli içecekler üzerine konulan verilen vergiler OECD ülkeleri ve Türkiye çerçevesinde derinlemesine analiz edilmiştir. Çalışmanın gerçekleştirilmesinde faydalanılan araştırma yöntemi, nitel araştırma tekniklerinden birisi olan doküman analizi yöntemi olmuştur. Çalışmanın bulgularına göre Türkiye'nin tütün vergilerinde OECD içerisinde yüksek vergi uygulayan ülkeler arasında olduğu ve uygulanan verginin mali amacının ön planda olduğu; alkol vergilerinin OECD ülkeleri arasında ortalama seviyede olup sosyal amacının ön planda olduğu; uygulanan şeker vergilerinin ad valorem ve şeker miktarına göre artmayan yapısı ile mali amacının ön planda olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The paternalistic state approach can be defined as the realization of the state's aim to ensure the health, welfare, and security of its citizens by emulating a father's approach to his children. Sin taxes are policies that come to life within this context. Through sin taxes, the aim is to prevent the consumption of products harmful to public health and causing economic damage in various ways, internalize the social costs arising from the consumption of these products by charging them to the consumers, and generate public revenue. In this context, this study provides an in-depth analysis of taxes imposed on tobacco, alcohol, and sugary beverages within the framework of OECD countries and Turkey. The research method employed in conducting the study was the document analysis method, one of the qualitative research techniques. As a result of the study, it was concluded that Turkey is among the countries with high tobacco taxes within the OECD, and the primary focus of these taxes is fiscal purposes; alcohol taxes are at an average level compared to OECD countries, with a primary focus on social objectives; and sugar taxes are primarily fiscally oriented due to their ad valorem structure and lack of variation based on the quantity of sugar.