Akciğer kanserli hastalarda ikili görev performansı ve solunum kas enduransının değerlendirilmesi
Evaluation of dual task performance and respiratory muscle endurance in patients with lung cancer
  1. Tez No: 919018
  2. Yazar: ASLINUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kanser ve kanser tedavilerinin sonucunda, ciddi semptom ve yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda amacımız, akciğer kanserli hastalarda ikili görev performansı, solunum kas kuvveti ve enduransı, interkostal kas oksijenizasyonu, yorgunluğu, kognitif durumu, dispne ve fiziksel aktivite seviyelerini değerlendirmektir. Çalışmaya 25 akciğer kanserli hasta (64.00 yıl (58.50-64.00)) ve 25 kontrol grubu birey (60.00 yıl (55.00-63.00)) dahil edildi. Bireylerin değerlendirmesinde solunum kas kuvveti testi, solunum kas enduransı testi ve ikili görev performansı testi uygulandı. Kas oksijenizasyonu yakın kızılötesi spektroskopi (NIRS) cihazı ile değerlendirildi. Kognitif durum Montreal Bilişsel Değerlendirme (MOBİD) Ölçeği, fiziksel aktivite seviyesi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), yorgunluk şiddeti Yorgunluk Şiddet Ölçeği, dispne Modifiye Medical Research Council (MMRC) Dispne Skalası ve yaşam kalitesi Avrupa Kanser Araştırmaları ve Tedavileri Organizasyonu (EORTC) QLQ-C30 Anketi ile değerlendirildi. Çalışmamızın sonucunda akciğer kanserli bireylerin solunum kas kuvvet ile endurası değerleri ve ikili görevin bilişsel parametresi kontrol grubu bireylere göre düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Cancer and cancer treatments result in serious symptoms and side effects. The aim of our study was to evaluate dual-task performance, respiratory muscle strength and endurance, intercostal muscle oxygenation, fatigue, cognitive status, dyspnea and physical activity levels in patients with lung cancer. 25 lung cancer patients (64.00 years (58.50-64.00)) and 25 control subjects (60.00 years (55.00-63.00)) were included in the study. Respiratory muscle strength test, respiratory muscle endurance test and dual-task performance test were applied in the evaluation of the individuals. Muscle oxygenation was evaluated by near infrared spectroscopy (NIRS). Cognitive status was assessed using the Montreal Cognitive Assessment (MOCA) Scale, physical activity level using the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), fatigue severity using the Fatigue Severity Scale, dyspnea using the Modified Medical Research Council (MMRC) Dyspnea Scale and quality of life using the European Organization for Research and Treatment of Cancer (EORTC) QLQ-C30 Questionnaire. As a result of our study, respiratory muscle strength and endura values and dual task cognitive parameter of individuals with lung cancer were lower compared to the control group (p0.05).