Cost modelling and decision making model generation for urban rail transport systems
Şehir içi demiryolu taşımacılığı sitemleri için maliyet modelleme ve karar modeli oluşturma
- Tez No: 919020
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. WİLLİAM LİU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: KTH-Kungliga Tekniska Högskolan (Royal Institute of Technology)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kentsel raylı ulaşım sistemleri, büyüyen metropol alanlarında verimli ve sürdürülebilir ulaşım çözümleri sunmada hayati bir rol oynamaktadır. Bu tez, günlük yaklaşık 900.000 yolcuya hizmet veren ve hızla artan nüfusa sahip Stockholm kentsel raylı ulaşım sistemine odaklanmaktadır. Bu kapasiteye rağmen, eskimiş enerji tedarik sistemi, sistemin verimliliği ve kapasitesini genişletmede zorluklar yaratmaktadır. Bu sorunları ele almak için çalışma, kentsel raylı ulaşım sistemindeki gelecekteki enerji tasarrufu sağlayacak iş vakalarını değerlendirmeye yönelik maliyet modelleme ve karar verme araçları geliştirmektedir. Bu araçlar, her ne kadar ön hazırlık niteliğinde olsa da, karar vericilere çeşitli önlemlerin maliyet etkinliğini karşılaştırmak ve gelecekteki müdahalelere bilgi bağlamında teknik-ekonomik bir bakış açısı sunmaktadır. Araştırma metodolojisi, sistem mühendisliği yaklaşımını temel almakta ve akademik kurum (KTH), ulaşım otoritesi (TF) ve endüstriyel ortak (MTR) arasında sürekli iş birliğine dayanmaktadır. Haftalık toplantılar, kentsel raylı ulaşım sisteminin anlaşılması ve bir karar verme algoritmasının geliştirilmesini kolaylaştırmıştır. Çalışma, öncelikli olarak TF ve yolcular olmak üzere paydaşları belirlemekte ve önerilen iş vakalarını değerlendirmek için bir karar verme çerçevesi oluşturmaktadır. Geliştirilen araçlar, uzman geri bildirimleriyle doğrulanarak gelecekteki ampirik testler için bir temel sunmaktadır. Temel bulgular, enerji tasarrufu sağlamak için iki ana yöntemi vurgulamaktadır: teknolojik modifikasyonlar (örneğin, Enerji Depolama Sistemi - ESS) ve operasyonel ayarlamalar. Hem araç içi hem de yollara kurulu ESS kurulumları, önemli enerji tasarrufu potansiyeli göstermekte, HVAC modifikasyonları gibi operasyonel ayarlamalar ise otomasyon zorlukları sunmaktadır. Bu önlemler üzerine niteliksel incelemeler yapılmıştır. Tez, Kilit Performans Göstergelerini (KPI'lar) ölçmek ve bilinçli karar alma süreçlerine olanak sağlamak için ön hazırlık niteliğinde bir Karar Verme Aracı önermektedir. Gelecekteki çalışmalar arasında paydaş katılımını genişletmek, maliyet modellerini iyileştirmek ve ek iş vakalarını karar verme çerçevesine entegre etme yer almaktadır. Sonuç olarak, bu tez, kentsel raylı ulaşım sistemlerinde enerji verimliliğini arttırmak için uygun maliyetli önlemlerin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Geliştirilen araçlar, karar vericilere karmaşık denge noktalarını yönetme ve müdahaleleri önceliklendirme konusunda başlangıç niteliğinde bir yaklaşım sunmakta, nihayetinde kentsel ulaşım altyapısının sürdürülebilirliğine ve dayanıklılığına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban rail transport systems play a vital role in providing efficient and sustainable mobility solutions for growing metropolitan areas. This thesis focuses on the case of Stockholm's urban rail transport, managed by Region Stockholm, which serves nearly 900,000 daily passengers amid rapid population growth. However, the aging power supply system poses challenges to the system's efficiency and capacity expansion. To address these issues, this study develops cost modeling and decision-making tools aimed at evaluating future energy-saving business cases within the urban rail transport system. These tools, though preliminary, provide decision-makers with a techno-economic perspective to compare the cost-effectiveness of various measures and inform future interventions. The research methodology involves a system engineering approach, with continuous collaboration between the academic institution (KTH), transport authority (TF), and industrial partner (MTR). Weekly meetings facilitated the understanding of the urban rail transport system and the development of a decision-making algorithm. The study identifies stakeholders, primarily TF and passengers, and outlines a decision-making framework to assess proposed business cases. The tools generated undergo validation through expert feedback, laying the foundation for future empirical testing. Key findings highlight two main methods for energy-saving measures: technological modifications (e.g., Energy Storage Systems - ESS) and operational adjustments. Both Onboard and Wayside ESS installations demonstrate significant energy-saving potential, while operational adjustments such as HVAC modifications present challenges in automation. Qualitative reviews were made on these measures. The thesis proposes a preliminary DecisionMaking Tool to quantify Key Performance Indicators (KPIs) and facilitate informed decisionmaking. Future work includes expanding stakeholder inclusion, refining cost models, and integrating additional business cases into the decision-making framework. In conclusion, this thesis contributes to the understanding of cost-effective measures for enhancing energy efficiency within urban rail transport systems. The developed tools offer an initial approach for decision-makers to navigate complex trade-offs and prioritize interventions, ultimately contributing to the sustainability and resilience of urban mobility infrastructure.