Gitar eğitiminde teknik hazırlık çalışmalarının öğrencilerin deşifre becerilerine ve dönem içi başarılarına etkisi
The effect of technical preparation exercises on students' sight-reading skills and in-term achievements in guitar education
- Tez No: 919022
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYHAN KURTULDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, gitar eğitiminde teknik hazırlık çalışmalarının öğrencilerin deşifre becerileri ile dönem içi başarılarına etkisinin tespit edilmesi ve öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesinin yapılmasıdır. Araştırmada hem nicel hem de nitel araştırma yaklaşımları kullanılmıştır. Araştırma bu hali ile karma araştırmalar kapsamındadır. Nitel veri olarak ön-test ve son-test ölçümlerine yönelik hazırlanan deşifre etütler için uzman görüşleri alınmış ve uygulama sonrasında öğrencilerden görüşler alınmıştır. Nicel veriler ise araştırmanın deneysel yönteminin uygulanması sonucunda belirlenmiştir. Deneysel süreçte tek gruplu öntest-sontest deseninden faydalanılmış ve bunun için öğrenciler seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Trabzon Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği programında 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrenim gören ve bireysel çalgısı gitar olan 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerini oluşturmak, uygulamaya başlayabilmek ve gitar eğitiminde teknik hazırlık çalışmalarını oluşturabilmek adına ilk olarak uzman gitar eğitimcilerinden görüşler alınmıştır. Uzman görüşleri yardımıyla araştırmacı tarafından oluşturulan teknik hazırlık çalışmaları son haline getirilmiş ve uygulamalar yapılmıştır. Uygulamalarda ilgili dönem başında çalışma grubuna ön test uygulanmış, daha sonra hazırlık çalışmalarına yönelik süreç takip edilmiş ve sonrasında son test uygulanarak süreç tamamlanmıştır. Öğrencilerin süreç hakkındaki görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın nitel verileri içerik analizi yöntemiyle, nicel verileri ise yaygın kullanılan bir istatistiksel analiz programı aracılığıyla Wilcoxon testi uygulanarak analiz edilmiştir. Araştırma neticesinde, nicel verilerin analizinde son-test lehine anlamlı farklar tespit edilmiş ve nitel bulgularında değerlendirilmesi neticesinde teknik hazırlık çalışmalarının öğrencilerin deşifre becerilerini geliştirdiği ve dönem içi başarılarını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar, gitar eğitiminde teknik hazırlık çalışmalarının, deşifre becerilerinin geliştirilmesi ve öğrencilerin başarısını artırmada önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of technical preparation studies in guitar education on students' sight-reading skills and success during the semester and to evaluate it in line with student opinions. Both quantitative and qualitative research approaches were used in the study. In this form, the research is within the scope of mixed research. Expert opinions were received for the deciphering studies prepared for pre-test and post-test measurements as qualitative data, and opinions were received from the students after the application. Quantitative data were determined as a result of the application of the experimental method of the research. In the experimental process, a single-group pre-test post-test design was used and students were selected for this. The study group in the research consists of 2nd, 3rd and 4th grade students studying at Trabzon University Fatih Faculty of Education Music Teaching program in the 2022-2023 academic year and whose individual instrument is guitar. In order to create the data of the research, to start the application and to create technical preparation studies in guitar education, opinions were first obtained from expert guitar educators. With the help of expert opinions, the technical preparation studies created by the researcher were finalized and applications were made. In the applications, a pre-test was applied to the study group at the beginning of the relevant semester, then the process for the preparatory work was followed, and then the process was completed by applying the post-test. Students' opinions about the process were collected and evaluated with a semi-structured interview form. The qualitative data of the study were analyzed by content analysis method, and the quantitative data were analyzed by applying the Wilcoxon test through a widely used statistical analysis program. As a result of the research, significant differences were detected in favour of the post-test in the analysis of the quantitative data, and as a result of the evaluation of the qualitative findings, it was concluded that technical preparation studies improved sight-reading skills and positively affected the students' success in the semester. The results obtained show that technical preparation studies in guitar education play an important role in improving sight-reading skills and increasing students' success.