İran-Necef ilişkileri
Iran-Najaf relations
  1. Tez No: 919057
  2. Yazar: ABABAKER AL DAWOODİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İran ile Necef arasındaki ilişkiler İslam coğrafyasının en öne çıkan dini ve siyasi ilişkileri arasında yer almaktadır. İran ile Necef arasındaki ilişki yakınlaşma ve anlaşmazlıkların yaşandığı dönemlere sahne olmuştur. Velayet-i Fakih teorisi, 1979 İslam Devrimi'nden sonra İran ile Necef Şii dini Merci'iyyeti arasındaki en belirgin anlaşmazlık noktası olarak kabul edilmektedir. Şii dünyasındaki dini liderlik meselesi, İran ile Necef arasındaki en önemli meselelerden biri olarak kabul edilmektedir. Necef Merci'iyyetini, dini merkeziyetini ve dünya Şiileri üzerindeki liderliğini korumaya çalışmaktadır. İran, Necef Merci'iyyetinin bölgedeki ve İran içindeki nüfuzunu sınırlamaya çalışmaktadır. Ekim 2019'da Irak'ta gerçekleşen protestolar, Necef dini Merci'iyyeti ile İran İslam Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerde gerginliğe yol açmıştır. Bu çalışma, Necef İlim Havzası ve dini mercileri ile İran İslam Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin geçmişten günümüze durumunu ve bu ilişkinin gelecekte alabileceği yönleri incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The relations between Iran and Najaf are among the most prominent religious and political relations in the Islamic geography. The relations between Iran and Najaf have witnessed periods of rapprochement and disagreement. The theory of Wilayat al-Faqih is considered the most significant point of disagreement between Iran and the Najaf Shia religious authority after the 1979 Islamic Revolution. The issue of religious leadership in the Shia world is considered one of the most important issues between Iran and Najaf. The Najaf religious authority is trying to maintain its religious centrality and leadership over the world's Shiites. Iran is trying to limit the Najaf religious authority's influence in the region and within Iran. The protests in Iraq in October 2019 have led to tensions in relations between the Najaf religious authority and the Islamic Republic of Iran. This study aims to examine the past-to-present status of relations between the Najaf Scientific Basin and its religious authorities and the Islamic Republic of Iran, and the possible future directions of this relationship.