Politik ekoloji bağlamında fotoğrafta aktivist anlatı
Activist narrative in photography in the context of political ecology
- Tez No: 919071
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN TERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sanayi Devrimi'nden itibaren hızla artan çevresel sorunlar, küresel ısınma, ve çevresel adaletsizlik gibi konular, toplumların dikkatini çekmiş ve bu konularda farkındalık oluşturmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Politik ekoloji, çevresel sorunların politik, ekonomik ve toplumsal kökenlerini irdeleyerek bu mücadelede önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, politik ekoloji perspektifinden fotoğrafın aktivist bir araç olarak nasıl rol aldığını ve bu kullanımın çevresel ve toplumsal değişime nasıl katkıda bulunduğunu incelemektedir. Fotoğraf, 19. yüzyıldan bu yana toplumsal olayları ve çevresel değişimleri belgeleyen bir araç olmuştur. İlk dönemlerde savaşlar, yoksulluk ve toplumsal olaylar fotoğrafçıların ilgisini çekerken, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren çevresel sorunlar da bu belgeleme sürecine dahil olmuştur. Eugene Smith ve Sebastiao Salgado gibi fotoğrafçılar, doğanın bozulmasını ve çevresel yıkımları belgeleyerek, insanları bu konularda düşünmeye ve harekete geçmeye teşvik etmişlerdir. Fotoğraf, görsel iletişimin güçlü bir aracı olarak, toplumlarda farkındalık yaratmada ve toplumu harekete geçirmede etkili bir yöntemdir. Fotoğrafın belgeleyici ve anlatıcı gücü, çevresel adaletsizliklerin görünür kılınmasında ve bu konularda toplumsal harekete geçilmesinde önemli bir rol oynar. Fotoğrafın aktivist anlatıda kullanımını farklı fotoğraf projeleri üzerinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Since the Industrial Revolution, rapidly increasing environmental issues such as global warming, biodiversity loss, and environmental injustice have captured the attention of societies, leading to the development of various methods to raise awareness about these concerns. Political ecology plays a significant role in this struggle by examining the political, economic, and social roots of environmental problems. This study investigates how photography, from the perspective of political ecology, functions as an activist tool and how its use contributes to environmental and social change. Since the 19th century, photography has been a tool for documenting social events and environmental changes. In the early periods, wars, poverty, and social events attracted the attention of photographers. However, from the second half of the 20th century, environmental issues also became part of this documentation process. Photographers such as Eugene Smith and Sebastiao Salgado have documented the beauty of nature and environmental destruction, encouraging viewers to think and take action on these issues. Photography, as a powerful medium of visual communication, is an effective method for raising awareness and mobilizing society. The documentary and narrative power of photography plays a crucial role in making environmental injustices visible and prompting social action on these issues. In this study, I will examine the use of photography as an activist narrative through various photographic projects.