Mathematical language and mathematical performance in early childhood: A systematic literature review
Erken çocuklukta matematiksel dil ve matematiksel performans:Sistematik bir literatür incelemesi
  1. Tez No: 919070
  2. Yazar: EYLÜL TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERT DE SMEDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiteit van Amsterdam
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
Matematiksel yeterlilik, pozitif okul ve yaşam sonuçlarına yol açtığı için kritik bir öneme sahiptir (örneğin, bkz. Duncan ve diğerleri, 2007; Parsons & Bynner, 2005) ve bu sonuçlar, STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarına giriş (Wai, Lubinski & Benbow, 2009), yüksek sosyoekonomik (SES) düzeyler, sağlık ve kişisel refah gibi alanları kapsar (Parsons & Bynner, 2005). Özellikle, anaokulu sonundaki erken matematiksel beceriler, ilerleyen dönemde gözlemlenen matematiksel beceri farklılıklarının güçlü bir yordayıcısıdır (Duncan ve diğerleri, 2007; Sarama & Clements, 2009; Starkey, Klein & Wakeley, 2004). Bu nedenle, çocukların matematik başarısındaki farklılıklara katkıda bulunan faktörleri anlamak kritik öneme sahiptir. Bu derleme, küçük yaştaki çocukların matematiksel becerilerinde matematiksel dilin rolüne odaklanacaktır. Çocukların gelişimlerinin erken dönemlerinde matematiksel dil ile tanışmaya başladıkları göz önüne alındığında (Barner ve diğerleri, 2009; Durkin, Shire, Riem, Crowther & Rutter, 1986; Fuson, 1988; Sarnecka, Kamenskaya, Ogura & Yudovina, 2007), bu derleme okul öncesi yaştaki çocuklara odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Mathematical competence is critical as it leads to a range of positive school and life outcomes (e.g., see Duncan et al., 2007; Parsons & Bynner, 2005) such as entry into STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) fields (Wai, Lubinski, & Benbow, 2009), high socioeconomic (SES) levels, health and personal well-being (Parsons & Bynner, 2005). In particular, early mathematical abilities at the end of kindergarten are strong predictors for the variability observed in later mathematical skills (Duncan et al., 2007 Sarama & Clements, 2009; Starkey, Klein, & Wakeley, 2004). Hence, it is critical to understand factors contributing to the observed differences in children's mathematical achievement. The present literature review will focus on the role of mathematical language in young children's mathematical abilities. Given that children begin to acquaint themselves with mathematical language early on in their development (Barner et al., 2009; Durkin, Shire, Riem, Crowther, & Rutter, 1986; Fuson, 1988; Sarnecka, Kamenskaya, Ogura, & Yudovina, 2007) this present review will focus on preschool-aged children.