Medya sektöründe engelli bireyler: İstihdam, çalışma koşulları ve yaşadıkları sorunlar
Disabled individuals in the media sector: Employment, working conditions and problems they faced
- Tez No: 919077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bugüne kadar engelli bireylerin medya içeriklerindeki temsili konusunda birçok çalışmanın yapıldığı literatürde görülmektedir. Bu çalışma ise medya ve engelli bireyler kavramına farklı bir perspektiften bakmaktadır. Yapılan çalışma ile engelli bireylerin medyadaki istihdam sürecine yönelik tespitler yapmak ve öneriler sunmak amaçlanmaktadır. Ayrıca çalışmanın medya kurum ve kuruluşları ile gazetecilik meslek örgütlerine yönelik bir rehber olması da hedeflenmektedir. Çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışmada medya sektöründe istihdam edilen engelli gazetecilerin ve içerik üreticilerinin yaşamış oldukları ayrımcı tutumlara/davranışlara, erişilebilirlik sorunlarına, istihdam süreçlerindeki problemlere odaklanılmıştır. Ayrıca elde edilen bulgular ışığında söz konusu sorunlara ilişkin öneriler geliştirilmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma içerisinde 3 katılımcı grup yer almaktadır: engelli gazeteciler, medya meslek örgütleri ve medya kurum yöneticileri. Her grup için ayrı yarı yapılandırılmış görüşme formları hazırlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA Analytisc Pro 2024 programı ile analiz edilerek yorumlanmıştır. Çalışmanın bulgularından engelli bireylerin medyadaki istihdamına yönelik olarak dolaylı bir ayrımcılık süreci olduğu anlaşılmaktadır. Bununla birlikte medya sahiplerinin engelli bireyleri istihdam etmek istememelerinin temel sebebi saha haberciliği olarak gösterilmektedir. Engelli bireyler medya sektöründe çoğunlukla kapsayıcı ve çeşitliliğe sahip istihdam olanaklarından mahrum kalmaktadır. Engelli bireylerin medyadaki istihdamını kolaylaştıracak çözümlerin ortaya koyulabilmesi için medya sektöründeki engelli bireylerin, meslek örgütlerinin ve medya kurum/kuruluşlarının iş birliği içerisinde olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen in the literature that many studies have been conducted on the representation of disabled individuals in media content. This study looks at the concept of media and disabled individuals from a different perspective. The aim of the study is to make determinations and offer suggestions regarding the employment process of disabled individuals in the media. In addition, the study is also intended to be a guide for media institutions and organizations and journalism professional organizations. Semi-structured interview technique was used in the study. The study focused on the discriminatory attitudes/behaviors, accessibility issues, and problems in employment processes experienced by disabled journalists and content producers employed in the media sector. In addition, suggestions regarding the problems in question were developed in the light of the findings. Qualitative research method was used in conducting the study. There are three participant groups in the study: Disabled journalists, media professional organizations and media institution managers. Separate semi-structured interview forms were prepared for each group. The data obtained from the interviews were analyzed and interpreted with the MAXQDA Analytics Pro 2024 program. The findings of the study indicate that there is an indirect discrimination process regarding the employment of disabled individuals in the media. However, field journalism is cited as the main reason why media owners do not want to employ disabled individuals. People with disabilities are often denied inclusive and diverse employment opportunities in the media sector. In order to find solutions that will facilitate the employment of disabled individuals in the media, disabled individuals in the media sector, professional organizations and media institutions/organizations need to cooperate.