Postmenapozal kadınlarda kemik mineral yoğunluğunun DEXA (Dual Enerji X ray Absorbtiometry) ile değerlendirilmesi
The Assessment of bone mineral dansity in post menapozal by DEXA
  1. Tez No: 91909
  2. Yazar: ALİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN VAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 20
Özet
m ÖZET Bu çalışmada postmenapozal kadınlarda kemik mineral yoğunluğu DEXA (Dual Energy X-Ray absorbtiometri) cihazı ile değerlendirildi. Çalışmaya yaşlan 38 ile 70 arasında değişen ve en az 1 yıl menapoza girmiş olan 100 hasta dahil edilip kemik mineral yoğunlukları lomber M Vertebralardan ölçüldü. Hastalar osteoporoz olan ve olmayan diye iki gruba ayrılıp, bu gruplar arasında kemik mineral yoğunluk ölçümleri karşılaştırıldı. Osteoporozlu grupta osteoporoz ile yaş, boy, kilo, menapoz yaşı ve süresi arasındaki ilişki değerlendirildi. Bölgemizde postmenapozal kadınlarda osteoporoz görülme sıklığı %41 olarak bulundu. Osteoporozlu grupta kemik mineral yoğunluğu ile menapoz süresi arasında negatif, hastanın boyu ve kilosuyla pozitif bir korelasyon bulundu. Sonuç olarak postmenapozal kadınlarda osteoporozun %41 gibi yüksel bir oranda görüldüğünü, yaş, boy, kilo, menapoz yaşı ve süresinin osteoporoz oluşumunu belirgin şekilde etkilediğini bu çalışmayla ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
rv SUMMARY In this study, Bone mineral density with DEXA (Dual Energy X-Ray Absorbtiometry) in postmenopausal women was evaluated. One hundred women (with ages ranging from 38 to 70 years) having menopause at least 1 year ago were included in this study and the measurement of bone mineral density was obtained from lumbar vertebrates 1-4. The patients were divided into two groups as osteoporotic and nonosteoporotic ones; and the bone mineral density measurements between these groups were compared. In osteoporosis group, the relationship of osteoporosis with age, height, weight, menopause year and menopause duration was evaluated. In our region, the frequency of osteoporosis seen in postmenopausal women was found as 41%. In osteoporosis group, there was a negative correlation between bone mineral density and menopause duration; and a positive correlation between weight and height of the patients. As a conclusion, it was found that osteoporosis was seen in postmenopausal women at a high frequency (41%) and this study revealed that age, height, weight, menopause age and menopause duration were effective factors in the process of osteoporosis.