Perioperatif istenmeyen hipotermi ve derlenme ajitasyonu ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perioperative unintended hypothermia and recovery agitation
- Tez No: 919113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÜKSEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hastanemizin genel ameliyathanesinde kulak burun boğaz (KBB) operasyonu geçiren yetişkin hastalarda, perioperatif istenmeyen hipotermi ve postoperatif derlenme ajitasyonu ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 01.03.2024-01.09.2024 tarihlerinde Kocaeli Şehir Hastanesi genel ameliyathanesinde kulak burun boğaz operasyon odalarında prospektif olarak yapıldı. 18-65 yaş arası, ASA 1-2 risk grubunda olan ve KBB operasyonu için genel anestezi alacak hastalar çalışma için bilgilendirilerek onamları alındı. Hastaların demografik verileri, sigara kullanma durumu, eşlik eden hastalıklar, operasyon tipi, preoperatif vücut sıcaklık değeri (T0), perioperatif vücut iç sıcaklık değerleri (T1, T2), operasyon süresi, anestezi süresi, foley sonda işlemi, ASA risk skoru, preoperatif ve perioperatif hemodinamik ve solunumsal parametreler, postoperatif derlenme ajitasyon Richmond Ajitasyon Skalası Skorları ve Riker Sedasyon Ajitasyon Skalaları standart hasta takip formuna kaydedildi.Bulgular: Çalışmaya alınan toplam 123 hastanın yaş ortalaması 35,3±12,3 olarak saptandı. Hastaların %48,8'i (n=60) kadın iken %51,2'si (n=63) erkekti. Ameliyat öncesi değerlendirmede; 71 kişinin (%57,7) ASA skoru 2 olarak belirlendi. Toplam alınan 123 hastadan %59,3' ü (n=73) ameliyat bitiminde vücut iç sıcaklık değeri (T2) 36 °C altında olup hipotermik grup olarak sayıldı. Hipotermik ve normotermik gruplar arasında demografik veriler, ASA skoru, geçirilen operasyon tipi açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the relationship between perioperative unintended hypothermia and postoperative recovery agitation in adult patients undergoing ear, nose and throat (ENT) surgery in the general operating room of our hospital. Material and methods: The study was conducted prospectively in the ear, nose and throat operation rooms of Kocaeli City Hospital general operating room between 01.03.2024 and 01.09.2024. Patients aged between 18-65, in the ASA 1-2 risk group and who will receive general anesthesia for ENT surgery were informed about the study and their consent was obtained, and a total of 123 patients were included in the study. Demographic data of the patients, smoking status, concomitant diseases, operation type, preoperative body temperature value (T0), perioperative core body temperature values (T1, T2), operation time, anesthesia time, foley catheter procedure, ASA risk score, preoperative and perioperative hemodynamic and respiratory parameters, postoperative recovery agitation Richmond Agitation Scale Scores and Riker Sedation Agitation Scales were recorded on the standard patient follow-up form. Results: The mean age of the patients was determined as 35.3±12.3. While 48.8% (n=60) of the patients included in the study were female, 51.2% (n=63) were male. 16.3% (n=20) of the patients had a comorbidity. In the pre-procedure evaluation; ASA score of 71 people (57.7%) was determined as 2. Of the 123 patients included in the total, 73 people had an internal body temperature (T2) below 36 °C at the end of the surgery and were considered as the hypothermic group. Hypothermia incidence was calculated as 59.3%. No significant difference was found between the hypothermic and normothermic groups in terms of age, height, body weight, BMI, gender, presence of comorbidity, medication use, ASA score, and previous surgery (p>0.05).