Genel anestezi uygulanan hastalarda meperidin, Ketamin ve Tramadol'ün postoperatif titreme ve ağrı üzerine etkileri
Meperidine, Ketamine and Tramadol's effects on postanaesthesia shivering and pain in patients under general anaesthesia
- Tez No: 366140
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HİKMET SÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Perioperatif hipotermiyi önlemeye yönelik tedavi yaklaşımlardaki gelişmelere rağmen postanestezik titremenin normotermik hastalarda da görülmesi patofizyolojisinin halen aydınlatılmaya ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Postanestezik titremede meperidinin standart bir tedavi seçeneği olarak kabul edilmesine rağmen farklı farmakolojik ajanların da profilaktik ve terapotik etkinliklerinin olduğu bilinmektedir. Bu randomize prospektif çift kör araştırmanın primer amacı; postoperatif titremeyi önlemedeki etkinlikleri, sekonder amaçları ise; sedasyon ve derlenme skorları, analjezik etkinlikleri ve yan etkileri açısından meperidin, ketamin ve tramadolün karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya, Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ameliyathaneleri'ne kabul edilen 90 hasta(Meperidin grubu n=30, Ketamin grubu n=30 Tramadol grubu n=30) dahil edildi. Her üç gruba uygulanan anestezik yöntemlerin standardize edildiği araştırmada preoperatif demografik ve medikal özellikler, cerrahi yöntem, cerrahi ve anestezi süreleri, ekstübasyon süreleri, perioperatif timpanik membran ısıları açısından farklılık gözlenmedi. Postanestezik titremenin önlenmesinde profilaktik tramadol tedavisi, titreme insidansları ve şiddetleri açısından meperidine ve ketamine göre daha etkili bulundu. Meperidin ve ketamin grupları postanestezik titreme insidansları açısından benzer olmakla beraber, titreme şiddetinin ketamin uygulanan hastalarda daha düşüktü. Her üç grubun postoperatif VAS ağrı skorlarının benzer olmasına rağmen postanestezik titreme insidanslarının farklı olması; postanestezik titremenin patofizyolojisinin sadece postoperatif ağrıya bağlı nontermoregulatuvar mekanizmalarla açıklanamayacağını, termoregulatuvar mekanizmaların da rol oynadığını desteklemektedir. Tramadol grubundaki hastaların uyanıklık ve sedasyon skorları derlenme odasındaki ilk 10 dakikada ketamin, 20. dakikada ise hem ketamin hem de meperidin uygulanan hastalara göre daha yüksek saptanmıştır. Tramadol grubunun, meperidin ve ketamin gruplarına göre titreme insidans ve şiddetinin daha düşük olması, ek analjezik ihtiyacı duyulan hasta sayısının anlamlı şekilde daha az olması, postoperatif titreme nedeniyle meperidin ihtiyacı bakımından diğer gruplarla farklılık göstermemesi, istenmeyen yan etkilerinin daha az olması, uyanıklık ve sedasyon skorlarının daha yüksek olması nedeniyle tramadol postanestezik titreme ve ağrının profilaktik tedavisinde alternatif etkin bir ajandır.
Özet (Çeviri)
Despite the progress in therapeutic approaches on prevention of perioperative hypothermia, postanaesthesia shivering is also seen in normothermic patients; thus the pathophysiology of the phenomenon still needs further enlightening. While meperidine is the standard therapeutic choice for postanaesthesia shivering it is known that other pharmacological agents also have prophylactic and therapeutic activity. The primary objective in this randomised prospective double blind study is to compare the effectiveness of meperidine, ketamine and tramadol in preventing postoperative shivering. Secondary objectives are to compare meperidine, ketamine and tramadol's; sedation and recovery scores, analgesic efficiency and adverse effects. Nineteen patients (Meperidine group n=30, Ketamine group n=30, Tramadol group n=30) admitted to Ufuk University Medical Faculty Operating Rooms were included in the study. Anaesthetic methods used on all three groups were standardized in the study. No significant difference was recorded regarding the preoperative demographic and medical properties, surgery method, operation and anaesthesia duration, extubation time, perioperative tympanic membrane temperature. Prophylactic tramadol treatment in postanaesthesia shivering prevention was found to be more effective than meperidine and ketamine in terms of shivering incidences and severity. Meperidine and ketamine groups were similar regarding postanaesthesia shivering incidences but severity of the shivering was lower in the patients of ketamine group. Postanaesthesia shivering incidences were different despite the VAS pain scale scores were similar in all three groups; that indicates postanaesthesia shivering pathophysiology can not only be explained by postoperative pain related nonthermoregulatory mechanisms but thermoregulatory mechanisms also play a part. Awareness and sedation scores of patients in the tramadol group were higher than ketamine group in the first 10 minutes in the recovery room; on 20th minute they were higher than both ketamine and meperidine. As compared to meperidine and ketamine groups in tramadol group; shivering incidence and severity is lower, patient number needing additional analgesia is significantly less, does not differ from other groups on meperidine need due to postoperative shivering , has less adverse effects, has higher awareness and sedation scores. Thus tramadol is an efficient alternative agent in prophylactic treatment for postanaesthesia shivering and pain.