Cerrahi hastalarında istenmeyen perioperatif hipotermi ve termal algılarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation for unintended perioperative hypothermia and factors affecting thermal perceptions of surgical patients
- Tez No: 681394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Cerrahi uygulanan hastalarda İstenmeyen Perioperatif Hipotermi (İPH) yaygın görülmesine rağmen başlama zamanı ve etkileyen faktörler hakkında bilgiler sınırlıdır. Bu çalışmada cerrahi uygulanan hastalarda perioperatif süreçte İPH görülme zamanlarıve hastaların vücut sıcaklığı ve etkileyen faktörler konusunda görüşlerinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırmaya başlamadan önce etik ve yasal izinler alındı. Araştırma; 1 Ekim 2020-1 Mart 2021 tarihleri arasında bir özel hastanede yapılan tanımlayıcı, kesitsel türde bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini gönüllü 306 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri tanıtıcı bilgiler, perioperatif değerlendirme formu ile hemşirelerin bilgilendirilmesinden sonra toplandı. Verileri SPSS 22.0 paket programında uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Although Unintended Perioperative Hypothermia (UPH) is common in patients undergoing surgery, there is limited information about start time and influencing factors. In the study, it was aimed to determine the time of occurrence of UPH during the perioperative process for the patients who underwent surgery and the patients' opinions related to body temperature and affecting factors. Ethical and legal permissions obtained before starting the research. The research is a descriptive, cross-sectional research conducted in a private hospital between October 1, 2020 and March 1, 2021. The sampling of the research composed of 306 volunteer patients. The data of the study were collected after informing the nurses with the introductory information and the perioperative evaluation form. The data were analyzed using the appropriate statistical methods in SPSS 22.0 package program.