Ortaokul 7. sınıf matematik öğretiminde oran-orantı ve yüzdeler konularında kullanılan oyunlaştırma temelli bir çevrimiçi öğrenme platformunun öğrenci başarısı üzerine etkileri
The Effects of a gamification-based online learning platform used in the topics of ratio-proportion and percentages in teaching secondary school 7th grade mathematics on student success
- Tez No: 919127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Matematik, Science and Technology, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 7. sınıf matematik dersi 2018 MEB Öğretim Programında yer alan“Oran-Orantı ve Yüzdeler”konularının öğretiminde oyunlaştırma temelli çevrimiçi bir ödevlendirme ortamı oluşturularak, dijital ve geleneksel somut ödevlendirme yöntemlerinin öğrenci başarısı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu kapsamda, oyunlaştırma temelli çevrimiçi öğrenme platformlarının öğrencilerin akademik başarı düzeylerini ne ölçüde geliştirdiği araştırılmıştır. Araştırma probleminde“Ortaokul 7. sınıf matematik dersinde 'Oran-Orantı ve Yüzdeler' konularının öğretiminde, oyunlaştırma temelli çevrimiçi öğrenme platformunun, geleneksel ödevlendirme yöntemine kıyasla öğrenci başarısı üzerinde anlamlı bir fark yaratıp yaratmadığı”sorusuna yanıt aramaktadır. Araştırma, karma yöntemle gerçekleştirilmiş olup, deney ve kontrol gruplarında ön test, son test ve kontrol grubu uygulamalarını içeren yarı deneysel bir tasarım benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Türkiye genelinde eğitim alan tüm 7. sınıf öğrencileri oluştururken, örneklem Sakarya ilinde bir devlet okulunda öğrenim gören 65 yedinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Deney ve kontrol grupları, rastgele atanmıştır . Deney grubundaki öğrenciler oyunlaştırma temelli çevrimiçi öğrenme platformundan yararlanırken, kontrol grubundaki öğrenciler geleneksel yöntemlerle ödevlerini yapmıştır. Veri toplama araçları olarak, MEB tarafından yayımlanan kazanımlara uygun olarak geliştirilen ve geçerlik ile güvenirliği sağlanmış 36 soruluk Matematik Başarı Testi ile öğrenci görüşlerini almak amacıyla hazırlanmış Sürece Yönelik Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, oyunlaştırma temelli çevrimiçi öğrenme platform üzerinden ödevlerin yapılmasının, öğrencilerin akademik başarılarını geleneksel yöntemlere kıyasla anlamlı bir şekilde artırdığını göstermiştir. Oyunlaştırmanın, özellikle matematik gibi soyut kavramları içeren derslerde, öğrencilerin öğrenme motivasyonunu artırdığı ve derse aktif katılım sağlamada etkili olduğu tespit edilmiştir. Oyunlaştırmanın cinsiyet farklılıkları açısından her iki cinsiyet üzerinde benzer etkiler gösterdiği ve öğrencilerin yaş seviyelerine göre bireysel başarı farklılıkları gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, oyunlaştırma temelli çevrimiçi öğrenme platformlarının matematik eğitiminde öğrenci motivasyonunu artıran, öğrenme sürecini daha etkili hale getiren güçlü bir araç olduğu ve akademik başarıyı artırma potansiyeline sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulgularından hareketle eğitimde teknolojik gelişmelerin artışıyla birlikte oyunlaştırmanın matematik dersi gibi soyut derslerde daha fazla kullanımı öğrenci başarısını arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the impact of gamification-based online assignments on student achievement in teaching the“Ratios, Proportions, and Percentages”topics in the 7th-grade mathematics curriculum. In this context, the study examines the extent to which gamification-supported digital platforms enhance students' academic performance compared to traditional assignments. The research question seeks to answer whether a gamification-supported online assignment platform in teaching“Ratios, Proportions, and Percentages”in 7th-grade mathematics creates a significant difference in student achievement compared to traditional assignments. The study employed a mixed-methods approach, adopting a quasi-experimental design with pre-tests, post-tests, and control group applications for the experimental and control groups. The research population consisted of all 7th-grade students in Turkey, while the sample comprised 65 seventh-grade students from a public school in Sakarya province. Students were randomly assigned to experimental and control groups based on their math achievement levels. Students in the experimental group used a gamification-supported digital platform, whereas those in the control group completed their assignments through traditional methods. Data collection tools included a 36-question Mathematics Achievement Test developed according to MEB (Ministry of National Education) standards for target skills, ensuring validity and reliability, as well as a Process-Oriented Interview Form to gather students' feedback. Findings revealed that the gamification-supported digital platform significantly enhanced students' academic achievement compared to traditional methods. Gamification was found to be particularly effective in increasing students' motivation and engagement in lessons involving abstract mathematical concepts. According to the results, the achievement levels of students in the experimental group were significantly higher than those in the control group. The study showed that gamification had similar positive effects on both genders and that individual achievement differences were observed based on students' grade levels. In conclusion, gamification-supported educational platforms were identified as a powerful tool to increase student motivation, make the learning process more effective, and improve academic success in mathematics education. With the advancement of technology in education, the study suggests the broader use of gamification in instructional practices.