STEM eğitimine uygun tasarlanan robotik kodlama uygulamalarının öğretmen adaylarının STEM öz yeterlilik, eleştirel düşünme ve bilgi işlemsel düşünme eğilimine etkisinin belirlenmesi
Determining the impact of robotics coding applications designed according to STEM education on pre-service teachers' STEM self-efficacy, critical thinking, and computational thinking tendencies
  1. Tez No: 929353
  2. Yazar: ENES GÜLTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA OKUŞLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
STEM uygulamaları, 21. yüzyıl becerilerini kapsayan etkili bir eğitim yaklaşımı olarak giderek artan bir ilgi görmekte ve özellikle fen bilimleri eğitiminde öğretmenler ve öğrenciler için önemli avantajlar sunmaktadır. STEM eğitimi, eleştirel düşünme becerisi, bilgi işlemsel düşünme eğilimi gibi öz yeterlilik gelişimine de katkı sağlayarak bireyleri geleceğin bilim ve teknoloji dünyasına hazırlamaktadır. Bu tez çalışmasında, STEM eğitimine uygun robotik kodlama uygulamalarının öğretmen adaylarının STEM öz yeterliliklerine etkisini incelemek, öğretmen adaylarının eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkilerini belirlemek ve öğretmen adaylarının bilgi işlemsel düşünme eğilimlerini nasıl etkilediğini analiz etmek amaçlanmıştır. Çalışmanın yöntemi, nicel araştırma yöntemidir ve ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel aşamasında, deney ve kontrol grupları oluşturulurken uygun örneklem ve amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme tercih edilmiştir. Bu doğrultuda, her bir grupta 20 fen bilgisi öğretmen adayı yer almıştır. Nicel veri toplama araçları olarak“Bilgi İşlemsel Düşünme Ölçeği”,“Marmara Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği”ve“STEM Uygulamaları Öğretmen Adayları Öz Yeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Deney grubunda bulunan öğretmen adayları ile robotik ve kodlama temelli STEM etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Uygulamalar deney grubunda 8 hafta sürmüştür. Uygulamalardan önce ve sonra her iki gruba veri toplama araçları ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular nicel veri analizine tabi tutulmuş ve betimleyici ile çıkarımsal istatistik yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının STEM ile ilgili genel olarak olumlu görüşlere sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, STEM eğitimine uygun şekilde tasarlanmış robotik kodlama etkinliklerinin, öğretmen adaylarının robotik ve kodlamaya yönelik tutumlarına olumlu katkı sağladığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, bu uygulamaların öğretmen adaylarının eleştirel düşünme, bilgi işlemsel düşünme ve STEM öz yeterliliklerini de olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
STEM practices are gaining increasing attention as an effective educational approach that encompasses 21st century skills and offers significant benefits to teachers and students, especially in science education. STEM education prepares individuals for the future world of science and technology by contributing to the development of self-efficacy such as critical thinking skills and computational thinking tendencies. In this dissertation study, it was aimed to examine the effects of robotic coding applications suitable for STEM education on pre-service teachers' STEM self-efficacy, to determine their effects on pre-service teachers' critical thinking skills, and to analyze how they affect pre-service teachers' computational thinking dispositions. The method of the study is a quantitative research method and a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was used. In the quantitative phase of the study, criterion sampling, which is one of the appropriate sampling and purposive sampling methods, was preferred in forming the experimental and control groups. Accordingly, 20 science teacher candidates were included in each group. The“Computational Thinking Scale”,“Marmara Critical Thinking Dispositions Scale”and“STEM Applications Pre-service Teachers Self-Efficacy Scale”were used as quantitative data collection instruments. Robotics and coding based STEM activities were carried out with pre-service teachers in the experimental group. The applications lasted for 8 weeks in the experimental group. Data collection instruments were administered to both groups as pre- and post-tests before and after the applications. The results of the research were subjected to quantitative data analysis and evaluated using descriptive and inferential statistical methods. The findings show that pre-service teachers have generally positive views of STEM. Furthermore, it was found that robotics coding activities designed in line with STEM education contributed positively to pre-service teachers' attitudes towards robotics and coding. These practices were also found to have a positive impact on pre-service teachers' critical thinking, computational thinking and STEM self-efficacy.