Deprem bölgesinde görev alan sağlık çalışanlarının psikolojik sağlamlıklarının ve post travmatik stres düzeylerinin incelenmesi
Examination of pyschological resilience and post traumatic stress levels of healthcare workers serving in the earthquake region
  1. Tez No: 919136
  2. Yazar: ELİF GERÇEKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 2023 yılında Kahramanmaraş ve çevresini etkileyen depremde görev alan hekim ve hemşirelerin psikolojik sağlamlık ve post travmatik stres düzeylerinin incelenmesi ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türdeki araştırmanın evrenini 196 sağlık personeli oluşturmaktadır. Çalışmaya gönüllü olarak 143 sağlık personeli katılmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (YPSÖ) ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kısa Ölçeği (TSSBKÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; t testi (independent-samples t-testi), varyans analizi (One Way ANOVA), Mann-Whitney U testi ve Kruskall Wallis testi yapılarak ölçeklerin ortalamaları hesaplanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson korelasyon testi uygulanmıştır. Ölçeklerin güvenirliğinin analizinde güvenirlik testleri (Cronbach Alfa Katsayı) uygulanmıştır. Bulgular: YPSÖ puan ortalaması 81.06 ± 14.80 iken TSSBKÖ 21.82 ± 7.44 şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the psychological resilience and post traumatic stress levels of physicians and nurses who took part in the earthquake that affected Kahramanmaraş and its surroundings in 2023 and to determine the relationship between them. Material and Method: The population of the descriptive study consisted of 196 health personnel. A total of 143 health personnel voluntarily participated in the study. Personal Information Form, Adult Psychological Resilience Scale (APRS) and Posttraumatic Stress Disorder Short Scale (PTSDSS) were used to collect the data. SPSS program was used to evaluate the data. In the evaluation of the data; t-test (independent-samples t-test), analysis of variance (One Way ANOVA), Mann-Whitney U test and Kruskall Wallis test were used to calculate the means of the scales. Pearson correlation test was applied to determine the relationship between the scales. Reliability tests (Cronbach's Alpha Coefficient) were applied to analyze the reliability of the scales. Results: The mean score of the APRS was 81.06 ± 14.80, while the mean score of the PTSDSS was 21.82 ± 7.44.