Eğitim işgörenlerinin ilkokullardaki akran zorbalığının nedenlerine ve çözüm önerilerine ilişkin görüşleri: Diyarbakır örneği
Education employees's opinions on the causes and solution suggestions of peer bullying in primary schools: The Case of Diyarbakır
- Tez No: 919145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin, psikolojik danışmanların ve okul yöneticilerinin ilkokullardaki akran zorbalığının nedenlerine ve çözüm önerilerine ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Çalışma, nitel araştırma modeline dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, Diyarbakır ili ve merkez ilçelerinde görev yapmakta olan 7 İlkokul öğretmeni, 7 psikolojik danışman ve 7 okul yöneticisi oluşturacaktır. Araştırmanın katılımcıları, amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan maksimum örnekleme tekniği ile seçilen sınıf öğretmenlerinden oluşmuştur. Çalışmada, görüşme tekniği kullanılmış olup verilerin analizinde araştırma soruları ve katılımcıların görüşme sorularına verdikleri cevaplar sınıflandırılarak kategorik (tematik) bir çerçeve oluşturulmuştur. Ardından veriler, bu kategorik çerçeveye göre işlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, akran zorbalığı nedenleri ve çözüm önerileri açısından incelenmiştir. Sonuçlar, akran zorbalığının fiziksel, psikolojik ve siber zorbalık şeklinde tanımlandığını ortaya koymuştur. Katılımcılar, akran zorbalığının aileden kaynaklı, eğitim sisteminden kaynaklı ve teknolojik nedenlerle olduğunu düşünmektedirler. Veli duyarsızlığı, katılımcılar tarafından akran zorbalığının nedeni olarak daha yoğun bir şekilde dile getirilmiştir. Araştırma sonuçları, katılımcıların akran zorbalığı karşısında uyarmak, endişelenmek, konuyla alakalı bilgilendirmek, beklemek, veliyle iletişim kurmak, rehberlik servisiyle iş birliği yapmak ve okul yöneticilerine söyleme şeklinde tepkiler verdiklerini göstermiştir. Uyarmak, katılımcıların akran zorbalığı karşısında daha yoğun dile getirdikleri tepki olmuştur. Sonuçlar, katılımcıların akran zorbalığı karşısında iş birliği, rehberlik çalışmaları yapma, kişilik gelişimini destekleme, bilgilendirme çalışmaları yapma, psikolojik destek almaya yönlendirme, farkındalık arttırmak ve tutarlı davranma gibi davranışlarla akran zorbalığına karşı önlemler aldıklarını göstermektedir. İş birliği, katılımcıların akran zorbalığı karşısında daha yoğun dile getirdikleri çözüm önerisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the opinions of class teachers, psychological counselors and school administrators on the causes of peer bullying in primary schools and their solution suggestions. The study was conducted based on the qualitative research model. The study group will consist of 7 primary school teachers, 7 psychological counselors and 7 school administrators working in Diyarbakır province and its central districts. The participants of the study consisted of class teachers selected with the maximum sampling technique, which is one of the purposeful sampling methods. Interview technique was used in the study and a categorical (thematic) framework was created by classifying the research questions and the answers given by the participants to the interview questions in the analysis of the data. Then, the data was processed and interpreted according to this categorical framework. According to the research results, peer bullying was examined in terms of causes and solution suggestions. The results revealed that peer bullying was defined as physical, psychological and cyber bullying. The participants think that peer bullying is caused by the family, the education system and technological reasons. Parental insensitivity was expressed more intensely by the participants as the cause of peer bullying. The research results showed that the participants responded to peer bullying by warning, worrying, informing about the issue, waiting, communicating with parents, cooperating with the guidance service, and telling school administrators. Warning was the most frequently expressed reaction by the participants against peer bullying. The results show that the participants took precautions against peer bullying with behaviors such as cooperation, providing guidance, supporting personality development, providing information, directing to receive psychological support, raising awareness, and acting consistently. Cooperation was the most frequently expressed solution suggestion by the participants against peer bullying.