Hemşirelikte etik bakım yeterlik ölçeğini türkçeye uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışması
The validity and reliability study of adapting the ethical caring competency scale in nursing
- Tez No: 919144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KACAROĞLU VİCDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma Harumi Katayama, Taeko Muramatsu, Yoshimi Aoki ve Eri Nagashima tarafından geliştirilen Hemşirelikte Etik Bakım Yeterlik Ölçeğinin Türkçeye uyarlanarak geçerlik ve güvenirliğinin sağlanması amacıyla yapılan metodolojik türde bir çalışmadır. Çalışma 15 Ocak 2024-15 Mart 2024 tarihleri aralığında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 232 hemşire ile yapıldı. Araştırmada; Hemşire Değerlendirme Formu, Hemşirelikte Etik Bakım Yeterlik Ölçeği ve Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği veri toplama araçları olarak kullanıldı. Çalışmanın geçerlik analizi için dil geçerliği, kapsam ve yapı geçerliği analizleri yapıldı. Yapı geçerliğinin sağlanması için faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi çalışmaları yapıldı. Kaiser Mayer Olkin testi 0.916, Bartlett test değeri (x2=4726.402, p=0.000) olarak bulundu. Açıklayıcı faktör analizinde toplam varyans değeri 73.696 olarak bulunurken doğrulayıcı faktör analizinde ölçme aracının uyum indeksinin normal ve istenilen değerler arasında olduğu görüldü. Güvenirlik analizleri için Cronbach α katsayısı, madde toplam korelasyonu, paralel form eşdeğerliği, yarıya bölme, zamana göre değişmezlik testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This is a methodological study conducted to ensure the validity and reliability of the Ethical Care Competence Scale in Nursing, developed by Harumi Katayama, Taeko Muramatsu, Yoshimi Aoki and Eri Nagashima, by adapting it into Turkish. It was conducted with 232 nurses employed in Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital between January 15, 2024, and March 15, 2024. As data collection tools, the nurse data collection form, the Ethical Care Competence Scale in Nursing, and the Ethical Attitude Scale in Nursing Care were utilized. For the validity analysis of the study, language validity, content validity and structure validity analyses were performed. For statistical analysis, percentage, mean, and standard deviation were used, while Davis technique was utilized for content validity test. For exploratory factor analysis, the study used Kaiser-Meyer-Olkin, Bartlett's coefficients, principal component analysis, and varimax rotation method. For confirmatory factor analysis, the study utilized x2/SD value, goodness of fit index, adjusted goodness of fit index, comparative fit index, root mean square error of approximation, root mean square error of standardized mean square error, and PATH diagram. Cronbach's α coefficient, item total correlation, parallel form equivalence, halving, and time invariance tests were used for internal consistency analysis.