Bor katkılı ve katkısız silisyum polikristallerin yapısal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural properties of boron doped and undoped silicon polycrystals
  1. Tez No: 919163
  2. Yazar: İSA AYTUFAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFAKEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotonik Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada numune olarak incelediğimiz PV uygulamalarında kullanılan saflaştırılmış katkısız polikristal silikon ile wafer (alt taş) üretiminde atık(cüruf) olan bor katkılı polikristal silikonun örgü sabiti, strain, XRD grafiği ve FWHM gibi yapısal özellikleri incelendi XRD toz kırınım, Cohen metodu, analitik yöntem ve en küçük kareler yöntemi kullanılarak örgü parametreleri belirlendi ve analiz edildi. Bu çalışmada atık bor katkılı ve katkısız polikristal silikonlardan beşer örnek olacak şekilde el ile seramik havan ile yaklaşık 2 saat dövüldü ve numune hazır hale getirildi numunelerin XRD çekim sonuçları örgü sabiti ve strainleri hesapladı ve sonuçlar kıyaslandığında bor katkılamanın örgü yapısını bozarak kusura neden olduğu görüldü. Bu deneysel verilerin ve sonuçların yanında silikonun kısa tarih, güneş hücresi üretiminde kullanılan ingot fırınlarda büyütülen polikristal silikon aşamaları, alt taş kesim sürecinden, silikonun PV uygulamalarından ve silikonun günlük kullanım alanlarından ve yenilenebilir enerji kaynaklarından örnek verildi. Silikonun saflaştırması süreci ve güneş paneli üretimin aşamalarından bahsedildi çalışmanın sonunda varılan nokta bor katkısı ile yapılan alt taşlarda örgü yapısının bozulduğu deneysel olarak ortaya koyuldu.
Özet (Çeviri)
This study looked at the structure of two types of silicon: undoped polycrystalline silicon used in solar panels and boron-doped polycrystalline silicon, which is waste from wafer production. Lattice parameters were determined using XRD, the Cohen method, analytical methods and least squares. In this study, five samples of waste boron-doped and undoped polycrystalline silicones were beaten with a ceramic mortar for about 2 hours. XRD results showed that doping disrupted the lattice structure and caused defects. The study also looked at the history of silicon, how polycrystalline silicon is made, how it is cut, how it is used in solar cells, and examples of other uses for silicon and other renewable energy sources. The purification of silicon and the stages of solar panel production were mentioned. At the end of the study, it was shown that boron additives affect the lattice structure of substones.