Rutin temelli gelişimsel erken müdahale programının preterm bebek ve anneye etkileri
Effects of routine-based early developmental intervention program on preterm baby and mother
  1. Tez No: 919173
  2. Yazar: ELİF SULTAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Rutin Temelli Gelişimsel Erken Müdahale Programının geliştirilmesi ve bu programın bebek ve anneler üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel çalışmada, nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yöntem uygulanmıştır. Çalışmada deney grubundaki anne ve bebeklere araştırmacı tarafından hazırlanan Rutin Temelli Gelişimsel Erken Müdahale Programı uygulanmış, kontrol grubunda yer alan anne ve bebeklere ise rutin gelişimsel danışmanlık uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubuna 28-36. gestasyonel haftada doğan düzeltilmiş yaşı 6-9 ay arası olan premetüre bebekler ve anneleri ölçüte dayalı olarak dahil edilmiştir. Toplamda 7 bebek deney grubunda ve 7 bebek kontrol grubunda çalışmayı tamamlamıştır. Rutin Temelli Gelişimsel Erken Müdahale Programı 12 hafta süreyle uygulanmış, erken müdahale programı süresince araştırmacı tarafından gözlemlerine yönelik kısa notlardan oluşan günlük tutulmuştur. Verilerin toplanmasında, katılımcıların kişisel bilgilerinin elde edilmesinde Kişisel Bilgi Formu, Bebeklerin gelişimsel değerlendirmelerinde Denver II Gelişim Tarama Testi, Bayley 3 Bebek-Çocuk Gelişimi Değerlendirme Ölçeği, Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE) kullanılmıştır. Anne özyeterliliğinin belirlenmesinde Karitane Ebeveyn Kendine Güven Ölçeği (KEKGÖ) uygulanmıştır. Ayrıca programa katılan annelerle bireysel görüşmeler yapılarak program hakkındaki görüşleri alınmıştır. Çalışma grubu kişisel özellikleri frekans ve yüzdeleri alınmıştır. Verilerin analizinde ölçek puanları betimsel analizi yapılmış, gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Grupların ön test-son test verilerinin karşılaştırılmasında ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda deney grubundaki bebeklerin genel gelişimlerinin arttığı, dil ve ince motor gelişim alanlarında puan artışı olduğu görülmüştür. Kontrol grubundaki bebeklerin motor gelişim alanında ortalama puanlarda düşüş yaşandığı, genel ve dil gelişim alanında puan artışı olduğu görülmüştür. Deney grubundaki annelerin annelikle ilgili özyeterliği artarken kontrol grubundaki annelerin özyeterliklerinde azalma olduğu belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Prematüre bebek, Erken müdahale, Gelişimsel risk
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a Routine-Based Developmental Early Intervention Program and to examine the effects of this program on infants and mothers. In the quasi- experimental study with a pre-test-post-test control group, a mixed method was applied, in which qualitative and quantitative methods were used together. In the study, the Routine- Based Developmental Early Intervention Program prepared by the researcher was applied to the mothers and babies in the experimental group. Routine developmental counseling was applied to the mothers and babies in the control group. The study group included premature babies born at 28-36 weeks of gestation with a corrected age of 6-9 months and their mothers based on criteria. A total of 7 babies completed the study in the experimental group and 7 babies in the control group. The Routine-Based Developmental Early Intervention Program was implemented for 12 weeks, and a diary consisting of short notes regarding the observations was kept by the researcher during the early intervention program. A Personal Information Form developed by the researchers was used to collect data and obtain personal information about the participants. In the developmental evaluations of the babies, Denver II Development Screening Test and Bayley 3 Infant Child Development Assessment Scale, Ankara Development Screening Inventory (AGTE) were used. Karitane Parent Self- Confidence Scale (KECS) was applied to determine the mother's self-efficacy. In addition, individual interviews were conducted with the mothers who participated in the program and their opinions about the program were obtained. The frequency and percentages of the study group's personal characteristics were obtained. In the analysis of the data, descriptive analysis of the scale scores was performed, and the Mann Whitney U Test, a non-parametric test, was used in the comparisons between the groups. The Wilcoxon Signed Rank Test was used in the comparison of the pre-test and post-test data of the groups. As a result of the study, it was observed that the general development of the babies in the experimental group increased, and there were increased scores in the language and fine motor development areas. It was observed that the average scores of the babies in the control group decreased in the motor development area, and there were increased scores in the general and language development areas. It was determined that the mothers' self- efficacy regarding motherhood increased in the experimental group, while the mothers' self-efficacy in the control group decreased. Key Word: Premature baby, Early intervention, Developmental risk.