Tip 2 diyabet hastalarında retinopatinin erken evre tanısında optik koherenz tomografi -anjiografi (OCT-A) kullanımı ve diyabetin kronik komplikasyonları ile ilişkisi
Application of optical coherence tomography angiography (OCT-A) for early detection of retinopathy in Type 2 diabetes and its association with chronic diabetic complications
- Tez No: 934917
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN MERİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Tip 2 diabetes mellitus (T2DM) hastalarında retinopati bulgularının değerlendirilmesinde optik koherens tomografi (OCT) ve anjiyografi (OCT-A) ile ilgili çalışmalar sınırlı olup, OCT/OCT-A temelli bulguların diyabetin mikro ve makrovasküler komplikasyonlarıyla ilişkisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu araştırmada T2DM hastalarında retinal ve koroidal yapıların OCT ve OCT-A ile değerlendirilerek, meydana gelen vasküler değişikliklerin glisemik kontrol, kardiyovasküler risk faktörleri ve diyabetin kronik komplikasyonlarla ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Girişimsel olmayan, tek merkezli ve kesitsel tasarımda, Haziran 2023 - Haziran 2024 tarihleri arasında Tip 2 Diabetes Mellitus tanısı almış, hastalık ömrü 10 yıldan kısa olan ve daha önce retinopati tanısı almamış hastalar ve sağlıklı gönüllüler araştırmaya dahil edildi. Sağlıklı kontrol grubu; kronik hastalığı olmayan, yaş ve cinsiyet açısından hasta grubuna eşleştirilmiş sağlıklı bireylerden oluşturuldu. Diyabetli hastalar ile sağlıklı kontrol grubunun, rutin göz komplikasyon taramaları kapsamında Optik Koherens Tomografi (OCT) ve Optik Koherens Tomografi Anjiyografi (OCT-A) ile retina ve koroid ölçümleri yapıldı. OCT ve OCT-A bulgularıyla metabolik parametreler ve diyabetes mellitus komplikasyonları arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Araştırmaya 209 katılımcı dahil edildi. T2DM grubu 112 hasta (54,33 ± 5,72 yaş, kadın: %58), kontrol grubu 97 sağlıklı bireyden (53,38 ± 5,41 yaş, kadın: %49,5) oluştu. Ortalama T2DM ömrü 6,21 ± 3,46 yıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The studies on the assessment of retinopathy findings in patients with Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) using optical coherence tomography (OCT) and angiography (OCT-A) are limited, and the relationship between OCT/OCT-A-based findings and the micro- and macrovascular complications of diabetes has not been fully elucidated. This research aims to evaluate the retinal and choroidal structures in T2DM patients using OCT and OCT-A and investigate the association of observed vascular changes with glycemic control, cardiovascular risk factors, and chronic complications of diabetes. Materials and Methods: In a non-interventional, single-center, cross-sectional study design, patients diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus with a disease duration of less than 10 years and without a prior diagnosis of retinopathy, as well as healthy volunteers, were included in the study between June 2023 and June 2024. The healthy control group consisted of age- and gender-matched individuals without chronic diseases. Retinal and choroidal measurements of both diabetic patients and the healthy control group were obtained using Optical Coherence Tomography (OCT) and Optical Coherence Tomography Angiography (OCT-A) as part of routine ocular complication screenings. The relationship between OCT and OCT-A findings and metabolic parameters as well as diabetes mellitus complications was analyzed. Results: A total of 209 participants were included in the study, comprising 112 patients in the T2DM group (mean age: 54.33 ± 5.72 years, females: 58%) and 97 healthy individuals in the control group (mean age: 53.38 ± 5.41 years, females: 49.5%). The mean duration of T2DM was 6.21 ± 3.46 years.